Ana sayfa Editörden “15 yıldır yapmayı düşündüğü reformları yapamamış bir parti, şimdi hangi reformları yapacak?”

“15 yıldır yapmayı düşündüğü reformları yapamamış bir parti, şimdi hangi reformları yapacak?”

PAYLAŞ

Pazar günü Erdoğan’ın AKP’nin genel başkanı olacağını hatırlatan Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, bu vesiyleyle asılan afişlerde ‘demokrasi, değişim ve reform’ vurgusu yapıldığını söyledi. Yılmaz, “‘Değişim’ konusunu anladım. Türkiye Cumhuriyeti, adım adım, tek adam yönetiminde parti devletine dönüşecek. ‘Reform’ konusunu merak ettim: 15 yıldır tek başına iktidarda olup da yapmayı düşündüğü reformları yapamamış bir parti, şimdi hangi reformları yapacak?” yorumunu yaptı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir olağanüstü kongre ile AKP Genel Başkanı olacak. Bu vesileyle afişler asılmış, birinde Cumhurbaşkanı’nın, diğerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafı var. Üzerinde “Demokrasi. Değişim. Reform” yazılı afişler bunlar.
“Değişim” konusunu anladım. Türkiye Cumhuriyeti, adım adım, tek adam yönetiminde parti devletine dönüşecek. “Reform” konusunu merak ettim: 15 yıldır tek başına iktidarda olup da yapmayı düşündüğü reformları yapamamış bir parti, şimdi hangi reformları yapacak?
Demek ki kafalarında bir şeyler var. Bekleyip göreceğiz.

“Demokrasi” konusuna gelirsek…
Bir demokrasinin varlığı için olmazsa olmaz koşullardan birisi serbest seçimler. Bunu iyi kötü yapabiliyorduk ama son referandumdan sonra ortaya çıktı ki artık seçimlerin de şeffaf ve güvenilir bir şekilde yapılmasının önünde engeller var.
YSK’yı alan Üsküdar’ı kolayca geçebiliyor ve artık seçimlerin yargı gözetiminde yapılması tek başına yeterli bir güvence teşkil etmiyor.

Yazının tamamı için…