Ana sayfa Gündem 17 Ağustos’un yıl dönümünde yurttaşlar deprem toplanma alanları için mücadele ediyor

17 Ağustos’un yıl dönümünde yurttaşlar deprem toplanma alanları için mücadele ediyor

Yurttaşlar, İstanbul’un en önemli yerlerinden olan bölgedeki inşaat çalışmasına dava açarken, deprem toplanma alanın yapılaşmaya kurban gitmemesi için eylem yapıyor.

PAYLAŞ

Büyük Marmara depreminin 21. yıl dönümünde İstanbul’da Teşvikiye Mahallesi sakinleri kentin en değerli arazilerinden Marmara Üniversitesi’nin eski Nişantaşı Kampusu’nün bulunduğu arazideki yeşil alanın deprem toplanma alanları olduğunu belirterek mücadelesini sürdürüyor.

Dap Yapı tarafından “92 konut ve 1 ticari ünite”yi içeren projeye ilişkin ruhsatlar ile imar planı değişikliklerinin iptalini isteyen mahalle sakinleri “Gelecek kuşaklara miras kalsın” diyerek dava açmıştı.

BUGÜN EYLEM VAR

17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin 21. yıldönümünde saat 19.00’da inşaat alanında eylem yapacağını duyuran mahalle sakinleri “Herkesi mahallemizin tek yeşil alanı ve deprem toplanma alanımıızın yapılaşmaya kurban gitmemesi için eyleme bekliyoruz. Arazinin deprem Toplanma ve Yaşam Alanı ilan edilmesini istiyoruz” dedi.

İMAR PLANLARI DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Diş Hekimliği ve İletişim Fakülteleri’nin bulunduğu Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusu’nun 26 dönümlük arazisi, 2018 yılında imar planları değiştirilerek ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi, 1.7 milyar TL’lik teklifi ile Dap Yapı kazanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planı ile arazi “ticaretkonut” alanına dönüştürülmüştü.