Ana sayfa Logo Altı 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 43’ü ‘hayır’ diyor

18-24 yaş arası gençlerin yüzde 43’ü ‘hayır’ diyor

PAYLAŞ

MetroPoll araştırma şirketi Şubat ayı içinde yaptığı sonra anketi DW Türkçe ile paylaştı. Buna göre, Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor. Ankete göre, bütün yaş gruplarında üniversite mezunlarının “evet” deme oranı 26 iken “hayır” oranı yüzde 59. Sencar bu tablo ışığında “Özellikle eğitimli gençlerin referanduma katılımının artması, sonucu ‘hayır’ yönünde etkileyebilir” diyor.

Sonuç belli intibası

Sencar’a göre gençlerin sandığa gitmeme nedenlerinden biri de sonucun belli olduğu izlenimi. Kendi oylarının bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar. “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

İşsizlik nasıl etkiliyor?

Türkiye genç işsizliğinin yüzde 22.6’ya yükseldiği bir dönemde referanduma gidiyor. Sencar “İşsizlik oy verme davranışını ya olumsuz ya da sandığa gitmeme şeklinde etkiler” yorumunu yapıyor.

Gençlerde kutuplaşma var

MetroPoll’ün anketine göre, 18-24 yaş grubunda “evet” diyenler yüzde 37.5, “hayır” diyenler ise yüzde 43. Kararını vermiş olan bu gençlerin açıklamaları toplumdaki kutuplaşmanın onlara da sirayet ettiğini gösteriyor.