Ana sayfa Sürmanşet 19 yaşındaki genci, zırhlı araçla ezerek öldüren polise takipsizlik

19 yaşındaki genci, zırhlı araçla ezerek öldüren polise takipsizlik

PAYLAŞ

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, 2013 yılındaki 15 Şubat protestosu sırasında 19 yaşındaki Şahin Öner’i ezerek öldüren zırhlı araçtaki Polis R.Ü. hakkında “Sehven” soruşturma açıldığını savunarak, takipsizlik kararı verdi. Öner Ailesi avukatı karara itiraz etti.

Dihaber’in haberine göre, kararda ayrıca Öner’e “Taksirli” bir şekilde çarparak ölümüne sebebiyet veren 75 kodlu Shortland tipi zırhlı araç sürücüsünün dosya kapsamında şüpheli konumunda olan Polis S.K. olduğu anımsatıldı.

Savcılık, olay tarihinde zırhlı araçta bulunan şüpheli Polis R.Ü. hakkında “Sehven” soruşturma açıldığını belirterek, “Şüphelinin suç oluşturulabilecek bir eyleminin bulunmadığının anlaşılmış olmakla, açıklanan nedenlerle şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi.

Olayla ile ilgili yürütülen soruşturmada, Öner’i ezerek öldüren zırhlı Aracın Sürücüsü Polis S.K. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan açılan soruşturma ise devam ediyor.

‘R.Ü. YARGILANMALI’

Kararı değerlendiren İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi ve Öner ailesinin avukatlarından Abdullah Zeytun, takipsizlik kararının eksik soruşturma sonucu verildiğini ifade ederek, kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda Öner’in ölümünün “Zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklemesiyle” meydana geldiği yönündeki tespitini de hatırlatan Zeytun, şöyle devam etti: “Soruşturmanın sadece maktule çarpan zırhlı araç sürücüsüyle sınırlı kalınmaması gerekmektedir. Söz konusu operasyonda başta zırhlı araçta ve hemen arkasında yer alan araçta bulunan polisler olmak üzere Öner’i ağır yaralı bir şekilde olay yerinde bekleten, acilen hastaneye götürmek yerine polis merkezine götüren failler olmak üzere görevli olan tüm polislerin soruşturma neticesinde ‘Kasten adam öldürme’ suçu kapsamında cezalandırılması gerekmektedir. Bu nedenle hakkında takipsizlik kararı verilen R.Ü. ve diğer şüpheliler hakkında ‘Taksirle öldürme’ fiilinden değil ‘Kasten öldürme’ suçundan soruşturma açılarak cezalandırılması gerekiyor.”