Ana sayfa Logo Altı 2 yeni KHK: 3 bin 939 kişi kamudan ihraç edildi, evlilik programları...

2 yeni KHK: 3 bin 939 kişi kamudan ihraç edildi, evlilik programları yasaklandı

PAYLAŞ

OHAL kapsamında 2 yeni KHK yayımlandı. 689 Sayılı KHK ile aralarında asker, akademik personelin de bulunduğu toplam 3 bin 974 kişi kamu görevinden çıkarılırken, 731 kişi görevine iade edildi. 14 dernek kapatıldı, 5 dernek ise tekrar açıldı.

Dernekler ve vakıflar kapatıldı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 689 sayılı KHK’da, kapatılan dernek, vakıf ve kuruluşlara yer verildi. Buna göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan 18 vakıf, 14 dernek ve 13 özel sağlık kuruluşunun faaliyetlerine son verildi. Bu kapsamda 1 yerel gazete ve 1 dergi de kapatıldı.

59 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi

OHAL kapsamında yayımlanan 689 Sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan ve yurt dışında burslu öğrenim gören 59 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi.

Bekçi kadrosu açıldı

OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı KHK ile Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edildi.

Evlilik programları yasaklandı

OHAL kapsamında 690 Sayılı Kararname ile televizyonlardaki evlilik programları yasaklandı. Kararnamede yer alan açıklamada “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez. Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.” ifadesine yer verildi.

İHRAÇ EDİLENLERİN LİSTESİ 

GÖREVE İADE EDİLEN PERSONEL LİSTESİ

KAPATILAN KURUM VE KURULUŞLAR LİSTESİ

İLİŞİĞİ KESİLEN YURTDIŞINDAKİ BURSLU ÖĞRENCİLER

 

 

Yeni KHK ile;

  • 3939 kişi kamudan ihraç edildi.
  • 235 kamu personeli göreve iade edildi.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 34 personel göreve iade edildi.
  • TBMM’de 3 personel görevden ihraç edildi.
  • 14 dernek KHK kapsamında kapatıldı.
  • 5 derneğin yeniden açılmasına karar verildi.
  • Evlilik programları yasaklandı.