Ana sayfa Gündem ’20 Temmuz darbesinden beri ülkede bir Erdoğan vesayeti var’

’20 Temmuz darbesinden beri ülkede bir Erdoğan vesayeti var’

PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü halin ilan edildiği 20 Temmuz tarihine işaret ederek, “Demokrasilerde vesayet olmaz. Ama bugün 20 Temmuz darbesinden sonra bir siyasal baskı, Erdoğan vesayeti var. Kimse korkusundan konuşamıyor, yazıp çizemiyor bunu da en iyi medya mensupları bilir” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Sayın’ın aktardığına göre Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın kamuflaj giysisi ile kameralara görüntü vermesini şöyle yorumladı:

“Saygın hiçbir devlet yönetimi vesayeti kabul etmez ama devleti devlet yapan o devletin kurumlarıdır. Hukukun üstünlüğüne inanmış kurumlarıdır. Ordusu da, Merkez Bankası da, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da, Milli İstihbarat Teşkilatı da. Bunlar güçlü oldukları ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde çalıştıkları ölçüde o devlet güçlü olur, ekonomisi de güçlü olur. Dolayısıyla demokrasilerde vesayet olmaz. Ama bugün 20 Temmuz darbesinden sonra bir siyasal baskı, Erdoğan vesayeti var. Kimse korkusundan konuşamıyor, yazıp çizemiyor bunu da en iyi medya mensupları bilirler. Ya oto-sansür uyguluyorlar kendilerine ya da daha rahat yazamıyorlar, bu da zaten vesayetin en açık göstergesidir.”