Ana sayfa Manşet 23 Nisan kutlamasında çocuklar sahneden indirildi: ‘Kıyafetleri uygun değil’

23 Nisan kutlamasında çocuklar sahneden indirildi: ‘Kıyafetleri uygun değil’

Öğrenci yurtlarında etüt salonları 'dini sohbet odaları'na çevriliyor. İlkokul 1,2,3,4. sınıflarda okuyan çocuklara Kuran dersi müfredata giriyor. Eğitimde din ağırlıklı bir sisteme doğru gidiliyor.

PAYLAŞ

Araştırmalara göre, Türkiye’nin eğitim kalitesi de yıldan yıla dünya ülkeleri arasında gerilemeye devam ediyor. Uzmanlara göre AKP’nin dine dayalı eğitim modelini dayatması da bunda etkili oluyor.

Okullarda küçük yaşlardaki öğrencilere başörtüsü taktırılmasının yanı sıra şeriat yeminleri de son dönemde görülmeye başlamıştı.

Zaman zaman çeşitli okullardan sosyal medyaya düşen görüntülerde öğrencilerin, “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker, bu ilahi ordu dinimi bekler, Allahu Ekber, Allahu Ekber” sözlerini sarf ettiği görülüyor.

Benzer görüntüler pek çok okulda görülüyor. Yaşları küçük öğrenciler marşlarla şeriat yemini ediyordu.

Dine dayalı bir eğitim sistemine doğru gidilirken okullarda öğrencilerin kıyafetlerine de müdahale haberleri geliyor. Son örnek 23 Nisan kutlamalarında yaşandı.

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’ndeki Kazanlı İlkokulu’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları sırasında 3. sınıf öğrencisi kız çocuklarının gösterisi kıyafatleri gerekçe gösterilerek yarıda kesildi ve çocuklar sahneden çıkarıldı.

1 aydır hazırlandıkları gösteri yarım kalması üzerine çocuklar gözyaşı döktü. Gösteriyi izleyen Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, yaptığı açıklamada, “O yaşta çocuklara uygun elbiseler değildi. Çocukların kıyafeti eğitim ortamına uygun değildi” dedi.

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Eğitimdeki gerici kuşatmanın ne aşamaya geldiğinin ve hangi makam düzeyine ulaşıldığının çok net ve çarpıcı örneği” diye konuştu.

Öğrencilerin sahneden indirilmesine veliler de tepki gösterdi. Olaya tanık olan bir veli “Benim çocuğum farklı bir sınıfta okuyor. Okul bahçesindeki gösterileri izlerken bir grubun gösterisinin birden bire kesildiğini fark ettim. Sonra anons yapıldı. Bazı anne babalar, ‘Çocuklarımızı cinsel obje olarak göremezsiniz, bu nasıl bir anlayış, bunlar çocuk’ diyerek tepki gösterdi. Çocukların kıyafetinde herhangi bir anormallik yoktu. Orada duyduğum kadarıyla, elbiselerin göbek kısmının açık olmasından yetkililer rahatsız olmuş ve gösterinin bitirilmesini istemişler” diyor.