Ana sayfa Politika “28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar...

“28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar karşıyız”

PAYLAŞ

Suriye’lilere vatandaşlık verilmesine ve Rakka operasyonuna ilişkin referandum önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Şimdi vatandaşlık verilecek. İsteniyorsa. Referanduma gidilsin. Hep diyorlar ya millet bilir. Milletten korkmayacaksınız bizim gibi. Suriyeliler için 36 milyar lira, eski para 36 katrilyon. Kendi ülkesinde bizim vatandaşımız ikinci sınıf vatandaş. Şimdi Rakka’ya gideceğiz deniyor. Üst akıldan talimat aldılar Rakka’ya gidecekler. Gelin referandum yapalım. Bu ülkenin gariban çocukları Rakka’ya gitsin mi gitmesin mi? Anadolu’nun gariban çocukları Rakka’ya gidecek şehit olacak. Beylerin çocukları Ankara’da, İstanbul’da doları istif edecek onlara bir şey olmayacak” dedi.

“28 ŞUBAT’A DARBESİNE NE KADAR KARŞIYSAK 20 TEMMUZ DARBESİNE DE O KADAR KARŞIYIZ”

Kılıçdaroğlu, “28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar karşıyız. 28 Şubat’ta görevine son verilen öğretmenlerin sayısı 3 bin 507. karşıysak 20 Temmuz sonrası görevine son verilen öğretmenlerin sayısı 30 bin 470. Yükseköğrenim kurumlarından ihraç edilen akademisyenler 28 Şubat’ta 139 kişi. 20 Temmuz darbesinden sonra 4 bin 811. Emniyet mensubu 28 Şubat’ta 331. 20 Temmuz’dan sonra 24 bin 568. 150’yi aşkın gazeteci, hapiste. Çoğunun iddianamesi hazırlanmıyor. İçeride kalsınlar diye.

Kamudan ihraç edilen personel sayısı 20 Temmuz darbesinden sonra 127 bin kişiyi aştı. Hapishaneler tıka pasa doldu. Mağdur ailelerin sayısı 1 milyonu aştı. Biz mağdur ailelere sahip çıktığımız zaman bizi suçluyorlar. ‘FETÖ’ye sahip çıkıyorsunuz’ diyorlar biz mağdura sahip çıkıyoruz darbecilere değil. Bunların yaptıkları ile 12 Eylül darbesinden sonra yapılanlar ile aynı değil midir? Darbeci mantık. Her şeyi ben bilirim. Elimde sopa ile insanları dizayn ederim mantığı. 1 milyon mağdur aileye sesleniyorum; biz ne ile suçlarlarsa suçlasınlar sizin yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.