Ana sayfa Manşet Tahliye kararı verilen 21 gazeteci yeniden gözaltında

Tahliye kararı verilen 21 gazeteci yeniden gözaltında

PAYLAŞ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat Çağlak tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati üyeliği suçlamasıyla düzenlenen iddianameyle haklarında dava açılan 29 gazeteciden 21 hakkında verilen tahlie kararı uygulanmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 kişiden 13’ü hakkında darbeye teşebbüs suçundan yeni bir gözaltı kararı verdi. Söz konusu isimler şunlar:
“Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Ali Akkuş, Atilla Taş, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Seyid Kılıç ve Yetkin Yıldız”

Savcılık diğer 8 gazeteci için ise üst mahkemeye başvurarak tahliyelere itiraz etti. Tahliye kararı verilen sanıklardan; Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habip Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal ve Muhammed Said Kuloğlu hakkında itirazda bulundu. İtirazı kabul eden bir üst mahkeme olan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi söz konusu 8 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Böylece hiçbir sanık tahliye edilmemiş oldu. Davanın bundan sonraki duruşması 27 Nisan’da yapılacak.

SEZGİN TANRIKULU: HAKLARINDA SUÇ İSNADI VARSA NEDEN TAHLİYELERİ BEKLENDİ?

Eski Diyarbakır Baro Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da tahliyesine karar verilen gazetecilerin tekrar gözaltına alınmalarına tepki gösterdi. Tanrıkulu, 7 aydır tutuklu bulunan insanların cezaevinde yeniden suç işleyemeyeceğine dikkat çekerek “Bir suç isnadı varsa neden tahliye edildikleri gün beklenmiştir?” diye sordu.

Tanrıkulu’nun sosyal medyada paylaştığı mesajlar şöyle:

“7 ay tutuklu bulunan insanlar cezaevinde suç işleyemeyeceğine göre haklarında bir suç isnadı varsa neden tahliye edildikleri gün beklenmiştir? Mahkeme kararına rağmen tahliye edilmeme ve yeni gözaltı kararı oluşturulan hukuk dışı fiili yargı düzeninin en açığa uygulamalarından…”

NE İLE SUÇLANIYORLAR?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “fuatavni” adlı hesabının kurucusu olduğu ileri sürülen “firari sanık” Said Sefa hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütü yönetmek” suçlamasıyla da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep ediyor

İnternet haberciliği yapan Haberdar gazetesinin sahibi, kurucusu ve yazarı olan Said Sefa, bir süre önce Kanada’ya kaçtığını açıklamış ve sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlar ve yazılarında bu iddiaları tümüyle reddetmişti.

İddianamede, kapatılan Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş, yine kapatılan “Rotahaber” sitesi sahibi Ünal Tanık ile gazeteciler Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bülent Ceyhan, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Emre Soncan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız hakkında da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.