Ana sayfa Yaşam 3 bin 216 cezaevi personeli hakkında soruşturma açıldı

3 bin 216 cezaevi personeli hakkında soruşturma açıldı

PAYLAŞ

Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve gardiyanların karıştığı kötü muameleler tavan yaptı. Adalet Bakanlığı’nın bu konuda verdiği rakamlar cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere dönük kötü muamele noktasındaki vakaların ne düzeye ulaştığını gözler önüne serdi. Sadece 2007-2017 yıllarını kapsayan 10 yıllık süre içerisinde Türkiye’deki tüm cezaevlerinde kötü muamele gerekçesiyle 3 bin 216 personel hakkında soruşturma açıldı.

Bakanlık kayıtlarındaki bu rakamlar halen tutuklu bulunan HDP Muş Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Burcu Çelik’in tutuklandıktan sonra cezaevinden verdiği soru önergesine verilen yanıtla ortaya çıktı. Nisan ayında tutuklanan Çelik, cezaevinden de sürdürmeye devam ettiği yasama faaliyetleri kapsamında 15 Mayıs’ta kendisinin de tanığı olduğu cezaevlerindeki hak ihlallerini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu. Bozdağ’ın değişen kabinede görevi Abdullhamit Gül’e devretmesinin ardından soru önergesine yanıt da geçtiğimiz günlerde geldi.

Çelik, soru önergesinde özellikle Şakran Cezaevi’nde yaşanan ihlalleri gündeme getirerek, bu bağlamda son 15 yılda Türkiye’deki tüm cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere dönük kötü muamele etmek suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan görevlilerin sayısını sordu.

3 bin 226 kötü muamele

Bakanlık tarafından verilen yanıttaki sadece son 10 yıla ait rakamlar, cezaevlerinde sıklıkla görevli personellerin karıştığı hak ihlallerinin ne kadar yoğun yaşandığını da ortaya koydu. Bakanlık tarafından verilen yanıtta konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinde; 2007 öncesine ait istatistiki veri bulunmamakla birlikte, 2007 ila 2017 yılları arasında hükümlü ve tutuklulara yönelik kötü muamele iddialarıyla ilgili olarak İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumlarında 28 personel hakkında işlem yapıldığı; tüm ceza infaz kurumlarında aynı iddiayla 3.216 personel hakkında işlem yapıldığı anlaşılmıştır.”

Bu resmi rakamlara rağmen bakanlığın kaç personel hakkında soruşturmaların yaptırıma dönüştüğü konusunda açıklama yapmaması ise dikkat çekti.

Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerini de soran Çelik’e, Bakanlık bünyesinde özel bir birimin oluşturulduğu ve söz konusu birimin gündeme gelen hak ihlallerini takip ettiği savunuldu. Bakanlık, “15 Temmuz sonrasındaki süreçte ceza infaz kurumlarında kötü muamele ve işkenceye dair medyada yer alan iddiaları takip etmek üzere Bakanlığımız Ceza ve Tevkifevleri bünyesinde özel bir birim oluşturulmuştur. Söz konusu birim, medyada yer alan her türlü haber ve yorumu titizlikle takip edip internet üzerinden vatandaşların şikayetlerini almaktadır. Tüm iddialar bu birim tarafından ivedi bir şekilde incelenip sonucu da kamuoyuna açıklanmaktadır” ifadesini kullandı.

Her gün 3 hak ihlali

İHD Diyarbakır Şubesi’nin 2017 yılının ilk 6 ayına ilişkin açıkladığı raporunda cezaevlerinde en az 70 işkence, hak ihlali ve kötü muamele yaşandı. 2016 yılında ise yine İHD Diyarbakır Şubesi’nin raporuna göre; en az 191 hak ihlali ve işkence vakası yaşandı. Bu rakamlar sadece Kürt kentlerinde yaşanan ihlallere ilişkin rakamlar. Türkiye’nin tüm cezaevlerinde ise İHD Genel Merkezi’nin 2016 yılı raporuna göre en az bin 348 hak ihlali yaşandı. Her gün en az 3 hak ihlali yaşandığını ortaya koyan bu rakamlara rağmen, bakanlığın nasıl “ivedi olarak inceleme yapıp sonucu kamuoyuna açıkladığı” ise bilinmiyor.