Ana sayfa Gündem 3 Boğaziçili öğrenci daha tutuklandı: Tutuklu sayısı 13’e yükseldi

3 Boğaziçili öğrenci daha tutuklandı: Tutuklu sayısı 13’e yükseldi

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin kent merkezine girilmesinden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin lokma dağıtması, diğer bir grup öğrenci tarafından “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankartla protesto edilmişti.

PAYLAŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan lokum dağıtılmasını protesto eden öğrenciler için “terörist” ve “vatan haini” nitelendirmesinde bulunmuş, öğrencilerin öğrenim hakkının ortadan kaldırılacağını söylemişti.

Bu ifadelerin ardından başlatılan operasyonda toplam15 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerden 9’u ise önceki günlerde çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Altı öğrencinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması yönünde karar verilmişti.

Şüphelinin ‘adli kontrol’ hükümlerince serbest bırakıldığı aynı soruşturma kapsamında T.U.T. adlı bir kişinin daha emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.

Daha sonra gözaltına alınan ve savcılığa sevkedilen 4 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden 3’ü de tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlanan ve savcılığa sevkedilen 4 öğrencinin üçü tutuklanırken, bir öğrenci serbest bırakıldı.

Böylelikle tutuklu Boğaziçili öğrenci sayısı 13’e yükseldi.