Ana sayfa Ekonomi 3 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesi yapıldı

3 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesi yapıldı

Niğde-Bor’dan sonra Yozgat Şeker Fabrikası da 275 milyon lira bedelle Doğuş Yiyecek'in oldu.

PAYLAŞ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (OİB) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkşeker’e ait Çorum Şeker Fabrikası ve Yozgat Şeker Fabrikası’nın nihai pazarlık görüşmeleri bugün idarede gerçekleştirildi.

Çorum Şeker Fabrikası ihalesini Safi Katı Yatık A.Ş 528 milyon lira bedelle kazandı.

DOĞUŞ YİYECEK BİR HAFTADA İKİ İHALEYİ KAZANDI

Yozgat Şeker Fabrikası da 275 milyon lira bedelle Doğuş Yiyecek’in oldu.

Doğuş Yiyecek geçen hafta cuma günü yapılan Niğde-Bor fabrikası ihalesini de 336 milyon lira ile kazanmıştı.

Sendikaların, çiftçilerin ve ana muhalefet partisinin (CHP) itirazına rağmen şu ana kadar 3 ihale tamamlandı. Kalan 11 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesi bu ay içinde tamamlanacak.

ŞEKER-İŞ: BOR VE KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKALARI UCUZA SATILDI
Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, geçen hafta özelleştirilen iki şeker fabrikası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sendika merkezinde düzenlediği basın toplantısında özelleştirmeyi eleştiren Gök, “Bor ve Kırşehir fabrikaları 409 milyon TL ucuza satıldı.” dedi.

Bor Şeker Fabrikası’nın 2011 yılında 129,9 milyon dolara satışa çıkarıldığına dikkat çeken Gök, “Şimdi 83 milyon dolar. Kırşehir fabrikası 2011’de 81 milyon 743 bin dolardı, bugün 59 milyon dolara düştü. Toplamda TL cinsinden 409 milyon lira daha düşük fiyata satıldı.” diye konuştu.

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök (ortada oturan), Bor ve Kırşehir şeker fabrikalarının zararına satıldığını iddia etti.