Connect with us

Sürmanşet

40 yıl önce K. Kore’ye sığınan ve zorla film yıldızı yapılan eski ABD askeri öldü

Published

on

40 boyunca Kuzey Kore’de zorla tutulan Jenkins 2004’de serbest bırakılması ardından gittiği Japonya’da, ailesiyle yaşıyordu.

Jenkins, 1960’lı yıllarda Kuzey Kore’ye kaçan ve sonrasında zorla film yıldızı yapılan dört eski ABD askeri arasında tek serbest bırakılan isimdi.

Jenkins’in sıra dışı hayat hikayesi, 1965 yılında görev yaptığı Güney Kore’de, Kuzey Korelilerin bir saldırısında ölme ya da Vietnam savaşına gönderilme korkusuyla kuzeye kaçmasıyla başladı.

Kaçıştan sonra Rus konsolosluğuna iltica talebinde bulunmayı ve en sonunda ise bir mahkûm değişimiyle ABD’ye dönebilmeyi planlamıştı.

Ancak Rusya onun veya aynı yola başvuran üç ABD’li askerlerin iltica başvurusunu kabul etmedi ve askerler hapse atıldı.

Bu askerler daha sonra, Kim Il-sung’a eğitim vermek, çeviri yapmak, İngilizce öğretmek gibi işlerde çalışmaya zorlandı.

Ayrıca Kuzey Kore propaganda filmlerinde zalim Batılıları canlandırarak yerel yıldızlara dönüştüler.

Jenkins ileride, bu süreçte şiddete maruz kaldığını da anlatacaktı.

‘Zorla evlendirildi’

Jenkins, 1980 yılında, Japonya’dan kaçırılan bir kadınla evlendirildiğini ve bu evlilikten iki çocuğu olduğunu belirtiyor.

2002 yılında Tokyo ile Pyongyang arasında yapılan müzakereler sonunda Jenkins’in eşi serbest bırakıldı. İki yıl sonra ise kendisi ve çocukları da serbest kaldı.

Jenkins ülkeden ayrılırken yaklaşık kırk yıl önce kaçtığı ABD askerlerinin yanına geçti ve kendisine onursuz terhis verildi.

Aile Sado adasına yerleşti ve Jenkins buradaki turistik bir parkta çalıştı.

Jenkins, Ağustos ayında Los Angeles Times’a verdiği son röportajında, hâlâ Kuzey Kore’nin kendisi ve ailesine suikast girişiminde bulunacağından endişelendiğini belirtmişti.

BBC TÜRKÇE

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar