Ana sayfa Ekonomi 5 bin personel alımı için 110 bin kişi başvurdu!

5 bin personel alımı için 110 bin kişi başvurdu!

PAYLAŞ

PTT ve özel hastanelerde de yaşananlar krizin sinyallerini veriyor. Bir yanda iflas eşiğine gelen hastaneler, diğer yanda iş kuyrukları..

Türkiye ekonomisi kriz sinyalleri vermesine rağmen AKP hükümet bunu kabul etmiyor hatta inkar ediyor. Açıklanan büyüme rakamlarıyla, yükselen dövize müdahale etmeye çalışmalarla geçici tedbirler alınmaya çalışılıyor. Ancak kriz dipte kendini hissettirmeye başladı bile. Bunun en önemli göstergelerinden biri işsizlik.

Cumhuriyet’in haberine göre, PTT’nin duyurusunu yaptığı 5 bin personel alımı için 110 bin kişi başvuruda bulundu. Kişi başı 60 TL ücret alan PTT, şu ana kadar 6 milyon 642 bin TL para topladı.

Başvuruları reddedilenlerin paraları iade edilmeyecek. Başvurular, cuma günü dolacaktı. Ancak PTT süreyi 21 Mayıs akşamına kadar uzattı. Başvuruların 150 bini geçmesi bekleniyor.

Bir diğer örnek sağlık sisteminden. Çöken sağlık sistemi etkisini özel hastanelerde de gösterdi.

Altı özel hastane zarar ettikleri gerekçesiyle mahkemeye başvurarak iflas erteleme talebinde bulundu. Bunlardan üçünün başkentte faaliyet gösterdiği belirtilirken, ikisinin isimlerinin Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi ile Özel Bilgi Hastanesi olduğu öğrenildi.

Ankara Tabip Odası kaynakları da, iflas erteleme kararını doğruladı ve “Hastane 2-3 aydır doktorların maaşını ödeyemiyordu. Bu nedenle KHK ile ihraç edilen bazı doktorlar çalıştırılarak emek sömürüsü yapıldı