Ana sayfa Gündem 5 erkeğin sistematik tecavüzüne maruz bırakılan kadın şikayetçi olmasına rağmen işlem yapılmadı

5 erkeğin sistematik tecavüzüne maruz bırakılan kadın şikayetçi olmasına rağmen işlem yapılmadı

Tecavüze maruz bırakılan kadın şikayetini geri çekmesi için ölümle tehdit edildi.

PAYLAŞ

Diyarbakır’ın Hani ilçesi Çukur Mahallesi’nde yaşayan 21 yaşındaki G.A.,  2019 yılında akrabaları olan A.D., M.A., İ.A., Ş.A. ve İ.A.’nın sistematik tecavüzüne maruz bırakıldı. Hamile kalan 21 yaşındaki G.A. şikayetçi olmasına rağmen hiçbirine dokunulmadı. Ölümle tehdit edilen G.A. sığınma evine yerleştirilirken, doğurduğu çocuğu ise koruyucu aileye verildi.

G.A., Hani Cumhuriyet Savcılığı’na giderek, kendisine ilk tecavüz eden kişi olan A.D. ile M.A., İ.A., Ş.A. ve İ.A. hakkında şikayetçi oldu. Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında ise sadece A.D.’nin ifadesi alınıp, bebeğin babası olup olmadığının belirlenmesi için DNA testi yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel’in haberine göre; soruşturma ile birlikte ilçede olayın duyulması akabinde şüphelilerin aileleri arasında silahların da konuştuğu kavgalar yaşandı. Şikayetçi olduğu erkeklerin aileleri tarafından tehdit edilen G.A., can güvenliği olmadığı için koruma altına alındı. Doğurduğu bebeği ise koruyucu bir aileye teslim edildi.

Yapılan DNA testi sonucunda bebeğin biyolojik babasının A.D. olmadığı ortaya çıkmasına rağmen diğer şüphelilere test yapılmadı.

Geçtiğimiz haftalarda annesini kaybeden G.A., vefatından önce annesini görmek üzere tedavi gördüğü Bingöl Devlet Hastanesi’nde gitti. Burada şikayetçi olduğu şüphelilerden birinin babasıyla karşılaşan G.A.’ya “Konuşmayacaksın” denilerek, yine tehdit edildi. G.A., bunun üzerine Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Savcılık yazdığı yazı ile hastaneden kamera kayıtlarını istedi. Ancak hastane yetkilileri o güne dair kamera kayıtlarının bulunmadığı yanıtı verdi. Bingöl Barosu’ndan atanan avukat ise, savcılığa vekaletname sunmadığı için dosyaya müdahil olmadı.

G.A.’ya şikayetini geri çekmesi ve kendisine tecavüz eden erkeklerden biri ile evlendirilmesi yönünde baskı ve tehditlerde bulunulup, para teklif edildiği de öğrenildi.