Ana sayfa Sürmanşet 5 kişiyi öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘kusursuz’ raporu

5 kişiyi öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘kusursuz’ raporu

Diyarbakır Lice'de düzenlenecek bir askeri operasyon için 20 Haziran 2017'de Batman Batman Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğüne ait 72 A 0423 plakalı Kobra tipi bir zırhlı araç görevlendirilmiş, araç Diyarbakır Bingöl yolunda seyir halindeki bir araca çarparak 5 kişinin ölümüne neden olmuştu.

PAYLAŞ

Zırhlı aracın çarptığı araçta bulunan Mahmut Öner (74), Mevlüt Dağtaş (64), Abdulhamit Dağtaş (63), Fikri Demirbaş (53) ve annesi Zeynep Demirbaş (76) feci şekilde can vermişti. Zırhlı araçta bulunan 5 polis ise kazayı hafif yaralarla atlatmıştı.

Kaza sonrası başlatılan soruşturmada ise Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, zırhlı araçların bugüne kadar karıştığı bu en büyük ölümlü kazayla ilgili sürücü N.İ. isimli polisi gözaltına almış ve ‘adli kontrol’ kararıyla serbest bırakmıştı.

Jandarmanın hazırladığı olay yeri tutanağında polis aracı aşırı hızdan ikinci derece kusurlu, sivil araç sürücüsü ise şerit ihlalinden birinci derece kusurlu bulunmuştu.

Mağdur avukatları ise olayın gerçeğe aykırı şekilde ele alındığı ve tutanağa geçirildiğini belirterek itirazda bulunmuştu. Olay yerine giderek topladıkları deliller ve çektikleri görüntülerin delil olarak kabul edilmesi için Lice Asliye Hukuk Mahkemesine delil tespit davası açmıştı. Polis aracının kamera görüntüleri de istenmiş ancak harddiskin ‘bozuk’ olduğu iddia edilmişti.

Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre ise 5 sivilin feci şekilde ölümüne neden olan Zırhlı Araç Sürücüsü Polis N.İ, ‘kusursuz’ bulundu.

Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre ise gerçekleşen olayda kusur, 5 sivilin bulunduğu aracın sürürücü olan Fikri Demirbaş’ta. Fikri Demirbaş için “asli kusurlu” olduğu yönünde rapor hazırlandı.

Kazada ölenlerin avukatlarının itirazı sonrasında ise Savcılık, kazanın oluş şekli ve kusur oranının tespiti için olaya ilişkin Jandarmanın hazırladığı, “Trafik kazası Tespit Tutanağı”nı Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesine gönderdi.

Trafik İhtisas Daire Başkanı ile bir profesör ve mühendisten oluşan 3 kişilik uzman bilirkişi heyetinin hazırladığı 2 sayfalık raporda, dosya bir bütünüyle incelendiğinde olayı tutanakta anlatıldığı şeklinde meydana geldiği görüşüne varıldığı ileri sürüldü:

“Trafik Kazası Tespit Tutanağı”nda Zırhlı Aracın Sürücüsü N.İ’ye dair kusurlu bulunduğu yönündeki değerlendirmenin olayın oluşuna uygun olmadığını iddia edilen kararda, şu tespite yer verildi: “Mevcut verilere göre, Sürücü Fikri Demirbaş’ın içerisinde yolcu olarak, Abdülhamit ve Mevlüt Dağtaş ile Mahmut Öner ve Zeynep Demirbaş isimli şahısların bulunduğu, yönetimindeki “21 DH 918” plaka sayılı otomobil ile gündüz vakti, yerleşim yeri dışında, iki yönlü yolda, Bingöl yönünden Diyarbakır yönüne seyir sırasında olay yerine geldiğinde; yola gereken dikkatini vermemesi ve aracını kendi seyir şeridinde güvenli bir şekilde sevk ve idare edebilme becerisi gösteremeyerek karşı yönden gelen trafiğe ait şeride girmesi sonucu, Diyarbakır yönünden Bingöl yönüne seyretmekte olan Sürücü N.İ. yönetimindeki, içerisinde yolcu olarak C.Y.E, U.O, S.K. ve E.Ç. isimli şahısların bulunduğu, ‘72 A 0428’ plaka sayılı zırhlı Kobra aracıyla çarpışmalarına sebebiyet veren olaydaki; dikkatsizliği, tedbirsizliği, kurallara aykırı davranışlarıyla Asli kusurludur.

Sürücü N.İ’nin ise, meydana gelen olayda, dosyadaki mevcut verilere göre, kazanın oluşu üzerine etken hatalı herhangi tutum ve davranışı ya da kural ihlali görülmediğinden sonuçta atfı kabil kusuru yoktur.

SONUÇ: Yukarıdaki hususlar birlikte değerlendirildiğinde olayda; Sürücü Fikri Demirbaş’ın asli kusurlu olduğu, Sürücü N.İ’nin ise kusursuz olduğunu kanaatini bildiren müşterek rapordur.”

Avukatlar, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesi’nin olaya ilişkin hazırladığı bu rapora da itirazda bulundu.

Avukatlar, olay yerinde yapmış olduğu incelemeler sonucunda topladıkları ve mahkeme tarafından dosyaya eklenen delilleri Adli Tıp’ın görmezden gelerek bir rapor hazırladığını belirtiyor.