Ana sayfa Dünya Kudüs’te çıkan olaylarda üç Filistinli hayatını kaybetti

Kudüs’te çıkan olaylarda üç Filistinli hayatını kaybetti

PAYLAŞ

İsrail, 14 Temmuz’da Kudüs’teki Mescid-i Aksa yakınlarında 2 polisin öldürülmesi sonrası camide kılınmasına izin verdiği ilk cuma namazına 50 yaşın altındaki erkekleri almadı. İsrail’in önlemlerini protesto eden Filistinliler ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, Filistinlilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Çıkan olaylarda 150’den fazla kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Aslanlı Kapı bölgesinde durdurulan ve Eski Kent bölgesine alınmayan bazı Filistinliler ise Cuma namazını cami yakınlarında kurulan güvenlik noktası çevresinde kıldı. İsrail cami avlusuna metal dedektörler yerleştirmiş, Filistinliler alınan yeni güvenlik önlemlerini eleştirmişti. İsrail’in yaklaşık 3 bin polisle bölgede güvenlik noktaları oluşturmuş, Filistinli liderler, bugünü “Öfke Günü” ilan etmişlerdi.

Protestolar sürüyor

Geçen hafta Kudüs’te düzenlenen saldırıda iki İsrail polisinin ölümü üzerine İsrail tek taraflı olarak Mescid-i Aksa’ya girişleri yasaklamıştı. Pazar günü yasak kaldırılmış ve güvenlik kameralarıyla metal dedektörler yerleştirilmişti. Filistinliler güvenlik önlemlerini protesto amacıyla Mescid-i Aksa’ya girmeyi reddediyorlar. Harem-i Şerif, Mekke ve Medine’den sonra İslam’ın en önemli üçüncü kutsal mekanı sayılıyor. Yahudilerin kutsal Ağlama Duvarı da aynı yerde bulunuyor.