Ana sayfa Öne Çıkanlar 56 kişinin hayatını kaybettiği düğün patlamasında “kovuşturmaya yer yoktur” kararı

56 kişinin hayatını kaybettiği düğün patlamasında “kovuşturmaya yer yoktur” kararı

PAYLAŞ

Cumhuriyet Savcısı Fatih Adıgüzel tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı verildi. Üç şüpheliyle ilgili yapılan soruşturma kapsamında alınan karar, 56 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıda yakınlarını kaybeden ve yaralananların ailelerine tebliğ edildi.

Dihaber’den Beritan İrlan’In haberine göre, ilk şüpheli olarak Mehmet Kadir Cabael’i soruşturan savcı, şahsın Antep IŞİD hücre evleri sorumlusu olduğunu, Antep’teki hücreleri yönettiğini, bombalı yelekler temin ettiğini, bombalar için depolar kiraladığını, kalabalık alanlardaki canlı bomba eylemlerinin talimatını verdiğini belirtti. Savcı, şahsın evinin tespit edilmesi üzerine 16 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen operasyonda Cabael’in ölü ele geçirildiğini kaydetti.

FACEBOOK MESAJI YAYINLAMIŞTI

Savcı, bir diğer şüpheli Mehmet Sıddık Beyhan’ın “Besna, Besna, Besna, Besna! Sana çok güzel bir düğün hediyem var, sevinçten gözyaşlarına boğulacaksın, unutmadım onu sana göndereceğim” şeklinde Serdar Canoğlu rumuzuyla Facebook’tan mesaj gönderdiğinin tespit edildiğini belirtti.

Savcı, şahsın alınan ifadesinde, Besna Erdoğan ile evlenmek istediğini, ailesinin rıza göstermemesi üzerine bu evliliğin gerçekleşmediğini, arkadaşlığı döneminde Besna’nın kendisinin isminin yazılı olduğu altın kolye alıp ‘yüz görümlüğü’ olarak takmasını istediğini, kendisinin de daha önceki arkadaşlığının hatırına bu hediyeyi alarak göndermek istediğini ve bu sebeple Besna’ya mesaj attığını, Siirt Pervari ilçesinde ikamet ettiğini, olay gerçekleştikten sonra Antep’e geldiğini, patlama ile ilgili ilgisinin bulunmadığını söylediğini belirtti.

Savcı, şahsın teknik incelemede herhangi bir delil elde edilmediğini kaydederek, Cabael ve Beyhan hakkında “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Savcı, üçüncü şüpheli Abdulhamit Boz için de “IŞİD üyesi, patlamayı yaptırtan, 1 Mayıs’ta Antep Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırıyı düzenleyen kişi” olduğuna dair tespitlerine rağmen “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdi.

‘BENİ PATLATACAKTI, RAZI OLMADIM’

Savcı soruşturmasında, Abdulhamit Boz’la ilgili bilgileri paylaşan İdris Atilla’nın emniyetteki ifadesine de yer verdi. Atilla ifadesinde, eşinin dayısı olan Abdulhamit Boz’un IŞİD üyesi olduğunu, 1 Mayıs 2016 tarihindeki Antep Emniyetine yönelik bombalı saldırı olduktan sonra bu kişinin evine gittiğinde Suriyeli Yusuf Elbenna isimli 17 yaşlarında bir şahıs gördüğünü, bu şahsın Suriye’ye dönmek için kendisinden yardım istediğini, sebebini sorduğunda ise Elbenna’nın şunları söylediğini kaydetti: “1 Mayıs eyleminde beni patlatacaklardı. Ben razı olmayınca Abdulhamit Boz başkasını patlattı. Bende o nedenle buradan gitmek istiyorum.”

‘PATLAMAYI BEN YAPTIM’

Elbenna’nın söylediklerini duyunca Boz’un ters ters baktığını belirten Atilla, “duyduklarını emniyet görevlilerine bildirdiğini, patlamanın yaşandığı düğün tarihinden 1 ay önce Abdulhamit Boz ile görüştüğünü, yakında Antep’te ses getirici bir eylem yapacağını söylediğini, düğünün davetiyesinin Pervarililer Derneği’ne asıldığını, düğün tarihinden 15 gün önce dernekte iken Boz’un tek başına geldiğini ve dernek içini gezip, düğün davetiyesinin fotoğrafını cep telefonu ile çekip ayrıldığını, kendisinin ve 6-7 kişinin bu durumu 155 polis imdat hattına bildirdiğini, düğün olacağı sabah saat 09.00’da Boz’un 2 kişi ile düğünün yapılacağı sokağa yaya olarak geldiğini, sokağı gezerek iyice baktığını, sonra ayrıldıklarını, aynı gece düğün sırasında patlama olduğunu” ifadesine ekledi.

Ertesi gün patlamada ölenlerin cenazesine gittiğini ve cenaze yerinde 17 yaşlarında Suriyeli bir şahsın “Seni Abdulhamit Boz çağırıyor” dediğini anlatan Atilla, bu şahsı takip ettiğini, Boz’un yanına gittiğini, Boz’un kendisine “Bu patlama olayını ben yaptım. Bunu devlet yetkilileri de biliyor. Ama bizim her yerde adamımız var. Bizi koruyorlar. Bu nedenle bana bir şey olmaz. Kendine dikkat et ayağını denk al. Sen bizi polise ihbar ediyormuşsun. Bizim adamlarımız öyle söylüyor” dediğini ifadesinde belirtti.

FOTOĞRAF VE KAMERA GÖRÜNTÜSÜ YOK

Atilla’nın daha sonra Boz tarafından takip edildiğini beyan ettiğini belirten savcı, Boz’un alınan ifadesinde Atilla ile aralarında husumet bulunduğunu, kendisinin meydana gelen olayla ilgisinin bulunmadığını söylediğini kaydetti. Savcı, Boz’a ilişkin verdiği “Kovuşturmaya yer yoktur” kararına gerekçe olarak şunları sıraladı: “Atilla’nın beyanındaki hususlar araştırıldı ve Pervarililer Derneği’nde kamera bulunmadığı, Özel günler ile ilgili dernekte ilan panosunun bulunmadığı, tanıklar İdris Atilla, Mehmet Atılgan, Abdurrahman Atılgan, Emrah Kayra, Ferhat Kayra’nın 155 polis imdat hattını aramadıkların belirlendiği, şüphelinin telefonun incelenmesinde düğün davetiyesine ait fotoğraf tespit edilmediği görüldüğünden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesi gerekmiştir.”