Ana sayfa Ekonomi 632 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemiyor

632 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemiyor

PAYLAŞ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2017 yılının Ağustos ayında bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcunu ödeyemediği için “yasal takibe” alınan kişi sayısını açıkladı. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısında 2016 yılının aynı dönemine oranla yaşanan yüzde 4,1’lik artış güç geçtikçe artan yoksulluğa işaret etti. Bireysel kredi kartı borcunu ödeyemediği için takibe alınan yurttaş sayısında ise geçen yıla oranla yüzde 4,9 oranında azalma görüldü. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen yurttaş sayısı 632 bin olarak açıklandı. TBB Risk Merkezi, hem bireysel kredi hem de bireysel kredi kartı borcu nedeniyle işlem başlatılan kişi sayısının ise 912 bin olduğunu belirtti. 2016’nın aynı döneminde bu sayı 897 bin 932 olarak gerçekleşti.

3 milyon borçlu

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, TBB Risk Merk ezi’nin “Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı” başlığıyla yayımladığı verilerde Ağustos 2017 itibarıyla bireysel kredi ya da bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve hâlâ borcu devam eden kişi sayısı da paylaşıldı. TBB’nin verileri yurttaşın içinde olduğu darboğazı ortaya koydu. Risk Merkezi’nin açıkladığı raporda, 1 milyon 989 bin 674 kişinin bireysel kredi borcu olduğu bilgisi yer alırken, bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı ise 2 milyon 269 bin 415 olarak açıklandı. 2017’nin geride bırakılan sekiz ayında, kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 3 milyon 102 bin 106 oldu.

497 milyon 47 bin lira kredi

TBB’nin raporunda, bankalar tarafından kullandırılan bireysel kredilerin miktarı ve sektör içindeki payı da yer aldı. Raporda, Ağustos’ta kullandırılan bireysel kredilerinin toplam brüt tutarının 497 milyon 47 bin olduğu bilgisine yer veren TBB, bireysel kredilerin toplam sektör içindeki payını ise yüzde 30,3 olarak açıkladı. TBB öte yandan, yurttaşın kredi kartı üzerinden kullandığı “nakit avans” tutarının 96 milyon 891 olduğunu belirtti. Kredi kartı üzerinden çekilen nakit paranın toplam sektörler içindeki payı yüzde 11,9 oldu.