Connect with us

Sürmanşet

68. Berlinale ödülleri sahiplerini buldu!

Published

on

68. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin (Berlinale)  en büyük ödülü olan “Altın Ayı”, Romanyalı Yönetmen Adina Pintilie’nin “Dokunma  bana” (Touch me not) adlı filmine verildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, festivalde dağıtılan ödüller Berlinale Palast sinemasında düzenlenen törende sahiplerini buldu. Alman yönetmen ve senarist Tom Tykwer’in  jüri başkanlığını yaptığı  festivalde “Altın Ayı” ödülüne Romanyalı yönetmen Adina Pintilli’nin “Dokunma  Bana” filmi layık görüldü.

En İyi Yönetmen dalında “Gümüş Ayı” ödülünü Wes Anderson’un yönettiği  animasyon filmi ”Isle of Dogs” alırken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü ”La priere”  filmindeki rolüyle Fransız aktör Anthony Bajon’e verildi.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü yönetmen Marcelo Martinessi’nin “Las  Herederas”  filmindeki performansıyla Paraguaylı aktrist Ana Brun aldı.

Jüri Büyük Ödülü’ne Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska’nın  yönettiği ”Twarz” filmi layık görüldü.

En İyi Senaryo dalındaki Gümüş Ayı ödülünü “Museo” filmiyle Manuel  Alcala ve Alonso Ruizpalacios  alırken, kısa metrajlı filmlerde “Altın Ayı” ödülü  ise yönetmenliğini Ines Moldavsky’nin yaptığı ”The Men Behind The Wall” filmine  verildi.

68. Berlinale’de ödüllerinin kategorileri ve kazananlar ise şöyle:

En İyi Film (Altın Ayı): Adina Pintilie / ”Touch me not”  (Romanya)

Jüri Büyük Ödülü: Malgorzata Szumowska / ”Twarz”    (Polonya)

En İyi Yönetmen: Wes Anderson / ”Isle of Dogs” (ABD)

En İyi Kadın Oyuncu: Ana Brun / “Las Herederas” (Paraguay)

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Bajon / ”La priere”  (Fransa)

En İyi Senaryo:  Alonso Ruizpalacios   / ”Müze” (Meksika)

Alfred Bauer Ödülü: Marcelo Martinessi / ”Las herederas”   (Paraguay)

En İyi İlk Film: Adina Pintilie / ”Touch Me Not”  (Romanya)

En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Ines Moldavsky / ”The Men Behind The  Wall” (İsrail)

Berlin’de 15 Şubat’ta başlayan 68. Uluslararası Berlin Film  Festivali’nde 78 ülkeden 385 film gösterildi. Festivalin yarışma bölümünde 19  film “Altın Ayı” ödülü için yarıştı.Toplam 24 filmin yer aldığı yarışma bölümünde 5 film yarışma dışı gösterildi.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar