Ana sayfa Genel 70 bin kamu müteahhidi iflasla karşı karşıya

70 bin kamu müteahhidi iflasla karşı karşıya

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin tasfiye talepleri reddedilen ve tekrar işe devam ettirilmek istenen, işleri feshedilen 70 bin civarında kamu müteahhidinin iflas etme riskiyle karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

PAYLAŞ

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Hatay İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Cemil Gündüz ve ATSO 5-6-7-14-20. Meslek Komite Üyeleri, Antakya Şehir Kulübünde bir araya gelerek, sektördeki sıkıntıları ve çözüm önerilerini görüştü.

Toplantıda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren ATSO Başkanı Çinçin, 2018 yılının Ağustos ayından itibaren Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeni ile ihale alan birçok firmanın zaten düşük olan kar oranlarının ihalelerde bu dalgalanmalar sebebiyle büyük ekonomik sarsıntılar yaşadığını aktardı. “Devletimizin çıkarmış olduğu Tasfiye Kararnamesi neden çıkarılmış ve neden bu kanun şu anda yüklenicilerin aleyhine bir noktaya gitmiş olduğunu anlamak ve anlatmakta güçlük çekmekteyiz.” diyen Çinçin, “İlgili bakanlıklar yüklenicilerin mağduriyetini gidermek amacıyla Tasfiye Kararnamesini bu yılın başında çıkartarak inşaat sektöründeki bu sıkıntının giderilmesini amaçladı. Ancak yüklenici firmaların bekledikleri Tasfiye Kararnamesi kapsamındaki olumlu gelişmeleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı strateji daire başkanlığının verdiği olumsuz görüşler bu durumu tam aksine bir karar niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji Daire Başkanlığı’nın hangi kriter ve esaslara göre değerlendirme yaparak olumsuz görüş bildirdiğini anlayamadıklarını kaydeden ATSO Başkanı şu ifadeleri kullandı: “Bu husus açık ve net bir ifade ile belirtilmemiştir. Kanun çıkaran ve kanun yapıcılar, almış oldukları kararlar bir biriyle örtüşmeyerek alınan tüm tasfiye taleplerini reddetmiştir. Torba kanun içerisinde çıkarılan tasfiye kanunu, bugünkü uygulaması ile; zaten var olan 4735 sayılı Kamu İhaleleri Sözleşmesi Kanunundaki Tasfiye maddeleri hükümlerinin uygulanmasına mecbur edilmiştir.

Yüklenici firmalarımıza ihtar çekilmeksizin ve mehil verilmeksizin sözleşmelerinde fesih işlemleri yapılmaktadır. Bu durum 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri kanunu ile de çelişki yaratmaktadır. Ocak ayında çıkarılan tasfiye kararnamesi bilemediğimiz, anlaşılmayan sebeplerle 5-6 ay geciktirilmiş, bu süre zarfında yükleniciler ekip ve ekipmanlarını dağıtmıştır. Tasfiye talepleri reddedilen ve tekrar işe devam ettirilmek istenen, işleri feshedilen 70 bin civarında kamu müteahhidi iflas etme riskiyle karşı karşıya bırakılmıştır. Konu ile ilgili olarak; Tasfiye talep eden sektör temsilcilerimiz bu hakkın tekrar sağlanması ya da imalat girdilerindeki bu beklenmeyen fiyat artışlarını, fiyat farkı olarak verilerek mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz.”

Toplantıda söz alan, İnşaat Müteahhitleri Derneği (İNDER) Başkanı Cemil Gündüz ise, meslektaşlarının sıkıntılarına çözüm bulunması için gerekenlerin en kısa zamanda yapılması konusunda ilgililere çağrıda bulundu.