Ana sayfa Manşet Trump sonrası Suriye’de denklem değişiyor mu?

Trump sonrası Suriye’de denklem değişiyor mu?

PAYLAŞ

Moskova’ya göre Türkiye son dönemde Suriye’de kendi kurallarına göre hareket etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından, Ankara aniden Suriye’de hayata geçirilmek istenen güvenli bölge çerçevesinde Trump’ın fikirlerini desteklemeye başladı. Erdoğan’ın son açıklamalarına göre, oluşturulmak istenen güvenli bölgenin, Türkiye’nin halihazırda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteğiyle operasyon yürüttüğü bölgelerde hayata geçirilmeye çalışıldığı görülüyor.

Moskova’ya yakın askeri ve diplomatik kaynaklara göre Rusya, Türkiye’nin desteklediği uçuşa yasak güvenli bölge çalışmalarından rahatsız. Bu rahatsızlığın en büyük nedeni sözkonusu bölgenin karadan ve hadavan Şam tarafından kontrol edilemeyecek olması… Ayrıca Türkiye’nin, ‘yalnızca El Bab’ın IŞİD’den temizlenmesi’ hedefiyle başlayan Fırat Kalkanı Harekatı’nda Trump görüşmesi sonrası hedef büyüterek Rakka’ya yönelmek istemesi de Rusya’yı rahatsız eden bir diğer konu.

Ancak mevcut denklemde Rusya açısından, Trump’ın Suriye’deki politikalarını engellemek pek mümkün görünmüyor. Son olarak, CNN International’a demeç veren Pentagon yetkilileri, “Kara kuvvetlerinin, Suriye’de belli bir süre görev yapması muhtemeldir” ifadelerini kullandı. Savunma Bakanlığı’na bağlı yetkili, son kararın Trump’a ait olduğunu belirtti.

Uzmanlara göre, Rusya’nın kendi jeopolitik kurulumunu gerçekleştiebilmesi, diplomatik tedbirler de alarak, IŞİD işgalindeki Rakka’ya ABD’den önce yerleşmesine bağlı. Bunun için Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını önemli ölçüde artırması gerekiyor. Ancak diplomatik çözüm yolları henüz tamamen tükenmiş değil. Fakat eğer iç savaşa siyasi çözüm arayan Suriye görüşmeleri başarısız olursa, Rusya Beşşar Esed’i silah gücüyle korumak zorunda kalacak.

Öte yandan, ateşkes kararı sonrası Suriye rejiminin saldırıları durdurduğunu söylemesine rağmen özellikle orta ve Batı Suriye’de sular durulmuyor. Sadece son 24 saat içerisinde Rusya ve Türkiye tarafının kayıtlarına göre Lazkiye, Hama, Şam, Dera ve Halep’te 12 ateşkes ihlali yaşandı. Rusya ve Suriye Arap Cumhuriyeti, ateşkes ihlalleri konusunda muhalif birlikleri sorumlu tutuyor. Türk gözlemcilerin de konuyla ilgili bilgilendirildiği belirtiliyor.