Ana sayfa Genel 78 yaşındaki Sîsê Nine’ye ring aracı işkencesi

78 yaşındaki Sîsê Nine’ye ring aracı işkencesi

PAYLAŞ

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre 4 Ekim’de birçok tutukluyla birlikte sevk edilen Sîsê Nine ile 16 Ekim’de telefonla görüşen torunu Hüseyin Kanmaz, sevkten 1 gün önce cezaevine gittiklerini ancak ninesi ile görüşmelerine izin verilmediğini paylaştı. Sevke dair kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğini söyleyen Kanmaz, “Biz oradan ayrıldıktan sonra 4 Ekim günü ninemle birlikte birçok tutuklu sürgün edilmiş. Fakat bize sürgün edilecekleri konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Sadece durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sıkıntılarının olmadığını söylediler” dedi.

78 yaşındaki nineye 3 gün yolculuk

Sevkten bir hafta sonra cezaevi yetkililerinin kendilerine bilgi verdiğini belirten Kanmaz, ninesinin ilerleyen yaşına rağmen ring aracında 3 gün süren bir yolculuğa maruz kaldığını söyledi. Ring yolculuğu ve sıcağın Sîsê Nine’yi zorladığını dile getiren Kanmaz, “Ninem 16 Ekim günü bizi telefonlar arayarak, ‘Ring aracında 3 gün boyunca yolda kaldık. Yolculuk uzun sürdüğü için bacaklarım şişti. Bu da beni rahatsız etti. Tarsus’ta hava sıcak bu nedenle zorluk yaşıyorum. Arkadaşlarımdan ayrıldığım için çok üzüldüm” dediğini aktardı.

“Görüşe gitmemiz zorlaştı”

Tarsus uzak olduğu için aile olarak görüşlere 2 ayda bir ancak gidebileceklerini söyleyen Kanmaz, “Muş’tayken her hafta gidiyorduk. Sürgün edilmesi hem bizim için hem de onun için kötü oldu. Buradayken en azından haftada bir kere görüşüne gidip geliyorduk ve ihtiyaçlarını, eksikliklerini karşılıyorduk. Bizi görünce keyfi ve morali yerine geliyordu. Şimdi araya mesafe girince hem bizim için hem de nenem için daha zor oldu. Ninemin bu yaştan sonra kimseye bir zararı olamaz, serbest bırakılmasını istiyoruz. Kendini bile savunamaz. Nasıl orada kalıyor ve kalacak? Nenem cezaevinde yaşayamaz. Yaşaması çok zor” şeklinde konuştu.

4 yıl 2 ay hapis cezası

Varto ilçesine bağlı Teknedüzü (Badan) köyündeki evine 6 Nisan 2016’da yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan 75 yaşındaki Sîsê Bingöl, 23 Haziran 2016 günü Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye edildi. 3 aylık tutukluluk süreci ve hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edilen Sîsê Nine’ye, 10 ay sonra görülen duruşmada ‘Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlaması ile 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından 8 Nisan günü cezasının infazının onaylanmasının ardından, tekrar tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Sîsê Nine, 4 Ekim’de Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.