Ana sayfa Öne Çıkanlar 8 milyon AKP seçmeni kararsız

8 milyon AKP seçmeni kararsız

PAYLAŞ

İddia Aydınlık Gazetesi’ne ait. Gazetede yer alan habere göre AKP’nin kampanya ekibinde yer alan bir yönetici, “AKP’li olmadığı halde çeşitli nedenlerle AKP’ye oy veren seçmenlerde bir kararsızlık olduğu doğru. Yaptırdığımız araştırmalar bunu gösteriyor. En sıkıntılı olduğumuz kesim de 7 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy vermeyip, 1 Kasım seçimlerinde verenlerde” dedi.

Aydınlık’ın haberine şu tespitlere yer verildi:

AKP’de yapılan çalışmalarda, referandumda ana hedef olarak, “1 Kasım seçimlerinde AKP’ye oy veren 23 milyon 673 bin seçmenin ‘evet’ demesi” benimsendi. AKP’ye oy veren yüzde 49,5’un oyu garanti edilirse MHP’den gelecek az bir takviye ile sonuç alınabileceği hesaplanıyor. Ancak AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 35’inde (Yaklaşık 8 milyon) sıkıntı var. SONAR, Gezici Araştırma Merkezi ve Avrasya Kamuoyu Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmalarda çıkan sonuçlar da aynı.

AKP kaynakları bu kesimle AKP iktidarı arasında sorun olmadığını vurgulayarak, “Bu 8 milyon seçmen AKP’nin iktidarda kalmasını istiyor. Ama Meclis’in yetkilerinin Cumhurbaşkanına devrinden kaygı duyuyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la da bir sorunları yok. Ama Erdoğan sonrasında olabilecekler onları endişelendiriyor” diye konuştular.

AKP’de yapılan halk oylaması kampanyası ile ilgili toplantılarında, önümüzdeki dönemde sürdürülecek kampanyada ana eksenin 1 Kasım’da AKP’ye oy veren ancak halkoylamasında “Hayır”a yönelen seçmenin “AKP’ye oy vermede ısrar edenlerce ikna edilmesi” olacağı bildirildi.