Ana sayfa Öne Çıkanlar 8 ülkeden DEAŞ’a internet operasyonu

8 ülkeden DEAŞ’a internet operasyonu

Europol, Amerika ve AB’den 8 ülke polisinin ortak düzenlediği operasyon ile DEAŞ’in tüm propaganda araçlarını etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

PAYLAŞ

Operasyona ilişkin açıklama yapan Europol Avrupa Şefi Rob Wainwright, “İlk kez gerçekleştirilen bu operasyon ile, DEAŞ’ın Avrupa’daki gençleri radiklaleştirmek için internet üzerinden kullandıkları propaganda kapasitesine büyük darbe vurduk” dedi.

Amerika ve Avrupa’dan 8 ülkenin düzenlediği operasyon Çarşamba ve Perşembe günlerinde gerçekleşti ve DEAŞ’ın Paris, Brüksel, Barselona ve Berlin’deki terör saldırılarını da duyurarak üstlendiği Amaq sitesi hedef alındı. Wainwright, “Bu propaganda kaynaklarına dönük eylemle, DEAŞ’ın ‘Amaq’ gibi medya organlarına dönük büyük propaganda sitesi, Al-Bayan Radyosu, haber siteleri Halumu ve Nashir gibi propaganda kaynakları etkisiz hale getirilmiştir” denildi.

Belçika Federal polisi de yaptığı açıklamada, “Burada hedef DEAŞ’ın propaganda organlarını tümüyle istikrarsızlığa kavuşturmak, yönetenleri tespit etmek ve yakalamak, sürücülere el koymak ve kapatmak yoluyla propagandalarına son vermek” ifadesini kullandı.

Saldırı çağrısı yapanlar hedef alındı

RTL radyosuna konuşan Europol Terörle Mücadele soruşturma Şefi Vincent Semestre ise, “Operasyonla, özellikle propaganda yapılan, militan aranan, saldırıların üstlenildiği ve Avrupa’da başka saldırıların yapılması çağrısında bulunan organlar hedef alınmıştır” dedi.

Avrupa sınırlarını da aşan ve Amerika’ya kadar ulaşan DEAŞ ile mücadele etmek için Amerika’nın da dahil olduğu ülkelerin ortak hareket etmesinin hayati olduğuna işaret eden Semestre, “Onlar sınır tanımıyorlar, bizim de sınırları aşarak ortak hareket etmemiz gerekiyordu. DEAŞ savaş meydanlarında çok büyük kayba uğradı. Bu eylemle onların internet üzerindeki güçlerini de zayıflattık” dedi.

Europol’ün operasyonu kurumun La Haye’deki merkezinden koordine edilirken, Avrupa Briliği’nin yargı üst kuruluşu Eurojust de operasyona destek verdi. Operasyonu, Belçika Federal Savcılığı yönetti, Hollanda, Kanada, ABD, Bulgaristan, Romanya, İngiltere ve Fransa’da da ulusal polis teşkilatı, internet sunucularını ve dijital ekipmanları ele geçirdi.

Operasyon ne kadar etkili olabilir?

Ancak terör uzmanları operasyon ile DEAŞ’ın propaganda araçlarına bir süreliğine zarar verildiğini, tümüyle nötralize etmekten çok uzak olunduğunu belirtiyor. RTL’e konuşan cihad uzmanı gazeteci Wassim Nasr, “DEAŞ’ın kamuya açık kanallarında bir yavaşlama olduğu doğru, ancak kişisel iletişim kanallarına ulaşılamamıştır. Üstelik operasyondan bir kaç saat sonra, bu organlarda yeniden yorum ve videolar yayınlanmaya başlamıştır. Elbette bu tür operasyonlar çok önemli ancak eğer bu eylemin etkisi 2 saat sürmüşse neden bu açıklama?” diye konuştu.

Vincent Semestre bu eleştiriye, “Burada asıl amaç DEAŞ’ın altyapısının nasıl geliştiğini izlemekti. Terörist grubun her hangi bir iletişimini tümüyle sona erdirmek değil. Bu operasyonla propagandanın kimin tarafından kurulduğu ve kimler tarafından tüketildiği konusunda önemli kimlikler tespit edildi Böylece daha fazla bilgi sahibi olma şansını elde ettik” yanıtını verdi.