Ana sayfa Manşet Savcı, Demirtaş’ın avukatını ‘avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmek’le suçladı

Savcı, Demirtaş’ın avukatını ‘avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmek’le suçladı

PAYLAŞ

HDP’nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile cezaevinde görüştüğü için geçtiğimiz yıl gözaltına alınan Avukat Levent Pişkin hakkındaki iddianamede, Pişkin avukatlık faaliyetleri nedeniyle suçlandı. Savcılık, Pişkin’i, müvekkili Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmekle suçladı. İddianameyi yorumlayan Pişkin, “Bu HDP’ye yönelik saldırıların, Demirtaş ve diğer vekillerin yalnızlaştırılma avukatsız bırakılma politikasının bir sonucudur.” dedi.

HDP’nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile cezaevinde görüştüğü için 7 Kasım 2016’da gözaltına alınan Avukat Levent Pişkin hakkındaki iddianame tamamlandı. İddianameyi hazırlayan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, Avukat Pişkin’i, müvekkili Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevinde görüşe gitmekle suçladı.

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen 33 sayfalık iddianamede, 5’i tutuklu 12 kişi “örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanıyor.

MESLEKTAŞLARIYLA YAPTIĞI GÖRÜŞME ‘DELİL’ SAYILDI

Hazırlanan iddianamede, Avukat Levent Pişkin’in, kendisiyle aynı soruşturmada gözaltına alınan Avukat Cahit Kırkazak ile yaptığı telefon görüşmesi de “Örgütsel hiyerarşi içinde telefon irtibatı” olarak değerlendirildi.

İddianamede Pişkin’e yöneltilen suçlama şu şekilde: “Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile avukatlık kimliğini kullanarak cezaevine görüşe giderek Demirtaş’tan Almanya menşeli Der Spiegel isimli dergide yayımlanmak üzere özellikle Almanya ülkesine ve Avrupa ülkelerine mesajını el yazısı ile şüpheli Kırkazak’ın avukat olması nedeniyle cezaevinden çıkışta herhangi bir sorun olmaması için kendi not defterine yazılması teklifini kabul ederek, Demirtaş’ın tutuklanması ile ilgili olarak uluslararası ortamda gündem oluşturarak, ülkemiz aleyhine uluslararası alanda lobi faaliyetlerinde bulunulmaya çalışılması eylemine katıldığı…” Avukatlık faaliyeti dolayısıyla suçlanan Pişkin’in, “HDPİstanbul” isimli Whatsapp grubuna kayıtlı olması da suç unsuru sayıldı.

İddianamede savcı, Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Der Spiegel dergisinin yapmış olduğu birçok haberin, “Türkiye devletine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerdiği, ülkeyi aşağılayıcı, alay edici ve küçük düşürücü asılsız haberler yaptığı, ülke aleyhine kamuoyu oluşturarak uluslararası platformda ülkeyi itibarsızlaştırmayı amaçlayan yayın politikası yürüttüğü”nü iddia etti.

‘HALKIMIZIN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM’

Konuya ilgili Evrensel’e konuşan Pişkin, “Bu HDP’ye yönelik saldırıların, Demirtaş ve diğer vekillerin yalnızlaştırılma avukatsız bırakılma politikasının bir sonucudur” dedi. “İddianamede Demirtaş’tan ‘terör örgütü lideri’ diye bahsedilmesi savcının anlayışını ve hukuktan ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.” diyen Pişkin, “Bu avukatlara yönelik ne ilk ne son saldırı halkımızın haklarını savunmaya ısrarla devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.