Ana sayfa Öne Çıkanlar Beşiktaş, Taksim ve Gayrettepe’de 1 Mayıs müdahalesi

Beşiktaş, Taksim ve Gayrettepe’de 1 Mayıs müdahalesi

PAYLAŞ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için İstanbul’da başta Taksim Meydanı olmak üzere birçok noktada güvenlik önlemleri alınırken, birçok yok araç trafiğine kapatıldı. İstanbul’da 30 binden fazla polisin görev yaptığı belirtilirken, Taksim’e çıkan yollar sabah 05:00’ten itiraberen aşamalı olarak polis tarafından kontrol altına alındı. Çelik bariyerlerle kapatılan meydana kimse alınmadı.

Saat 08.45’te Taksim Meydanı’nı çevreleyen demir bariyerlere gelen 2 kadın üzerinde , “Mücadele Birliği. Fabrikalar tarlalar siyasi iktidar her şey emeğin olacak” yazan pankart açtı. Eylemci kadınlara ilk olarak trafik polisleri müdahale etti. Gözaltına alınan kadınlar polis aracına bindirilip götürüldü.

Beşiktaş’ta müdahale

Beşiktaş’tan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen yaklaşık 30 kişilik HKP’li grup, polisin müdahalesinin ardından gözaltına alındı. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’na gelen Halkın Kurtuluş Partisi’ne üye yaklaşık 30 kişilik grup Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri Beşiktaş Meydanı’nda grubun önünü kesti. olis ekipleri gruba müdahale etti. Grup üyeleri tek tek gözaltına alınırken arbede yaşandı. Gözaltına alınanlar daha sonra çevik kuvvet otobüsüne bindirilerek, polis merkezine götürüldü.

1 Mayıs İstanbul Kriz Masası’ndan açıklama

Açıklamaya göre, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyenlere yönelik polis saldırısında saat 12.30 itibariyle 105 kişi gözaltına alındı. İstiklal Caddesi, Beşiktaş, Talimhane, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Okmeydanı’nda gözaltına alınanların bir kısmı polis araçlarında bekletilirken, bir kısmı gözaltı merkezlerine götürüldü. Gözaltına alınan kişilerden 3’ü avukat.

 

İstanbul Valiği, il genelinde gözaltına alınanların sayısının saat 13:38 itibarıyla 207 olduğunu açıkladı.