Ana sayfa Genel İstanbul sular altında

İstanbul sular altında

PAYLAŞ

Sabah saatleri itibariyle şiddetini arttıran sağanak yağmur İstanbul’u esir aldı, metroyu su bastı ve seferler durdu, Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa yönü tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı. İstanbul Valiliği de yaptığı açıklamada “Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur” açıklamasını yaptı.

Yağış nedeniyle Gayrettepe ve Aksaray metrolarında su baskınları meydana geldi. Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü geçici süreyle trafiğe kapatıldı. Birçok iş yeri, çarşı ve iş hanını su bastı. Bazı alt geçitler de su altında kaldı. Sağanak yağış yol üzerindeki bazı ağaç ve direkleri de devirdi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Metrekareye 250 kilogram yağmur yağmış; bir saat, bir buçuk saatte, bu olağan üstü bir durum. Avrasya Tüneli’nde ekipler teyakkuz halinde. Su tahliyesi yapıyorlar. Kısa sürede de tünel geçişi başlamış olacak” dedi.

Valilik: Zorunlu olmadıkça özel araçlarla çıkmayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentin serin ve yağışlı havanın etkisi altında olduğunu belirterek fırtına şeklindeki yağışların sel ve su baskınlarına neden olabileceği uyarısı yapıldı.

İstanbul Valiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur” uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise Tekirdağ ve Kırklareli için de yağış uyarısı yaptı.

Su baskını uyarısı

Şiddetli yağış nedeniyle bir çok yeri su bastı, yollarda mahsur kalan araçlar var. Çeşitli metro istasyonlarını da su bastı. Yoğun yağış İstanbul’da trafiği kilitledi, toplu ulaşımı da olumsuz etkiledi. Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa yönü bir süre kapandı. AKOM ve İstanbul Valiliği sel ve su baskınlarına karşı İstanbulluları uyardı. Valilik, zorunlu olmadıkça vatandaşlardan özel araçlarıyla trafiğe çıkmamasını istedi.

Yetkililer sağnak yağmurun öğlen saatlerinde etkisini artırıp, akşama kadar fırtına şeklinde devam etmesinin beklendiğini açıklarken zorul haller dışında özel araçları ile trafiğe çıkılmaması uyarısnda bulundular.

Metrobüsleri su bastı

Bastıran şiddetli sağanak ile İstanbul’un bir çok noktasında trafik durma noktasına geldi, araçlar sel suları içinde mahsur kaldı.Bazı meydanlarda ve alt geçitlerde trafik tıkanırken, toplu taşımda büyük aksamalar yaşandı metro seferleri bazı duraklara kadar yapılabildi. Şehirde birçok kavşak ve viyadük sular altında kalırken, aşırı yağış nedeniyle trafikte seyretmeye çalışan bazı metrobüslerin içine su doldu, kimi metro, metrobüs, duraklarını su bastı.

Araçlar E-5’te mahsur kaldı

E-5 karayolu ve bazı ara yollar sular altında kaldı.Biriken yağmur sularının tahliye olamaması nedeniyle bazı araçlar mahsur kaldı.Üsküdar’da ise bir vatandaşın iş yerine yüzerek gitmesi sosyal medyada vatandaşlar tarfından paylaşıldı.