Ana sayfa Manşet Jared Kushner: Rus temsilcilerle görüşmelerin seçimler üzerinde bir etkisi olmadı

Jared Kushner: Rus temsilcilerle görüşmelerin seçimler üzerinde bir etkisi olmadı

PAYLAŞ

Rusya’nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu’nda bugün kapalı kapılar ardında ifade verecek olan Kushner, oturum öncesinde 11 sayfalık yazılı açıklama yayımladı. Kushner’in yarın da Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda konuşması planlanıyor.

Kushner, “Paylaştığım kayıt ve belgeler, kampanya ve geçiş döneminde yaptığım binlerce görüşme arasında Rus temsilcilerle belki 4 temasım olduğunu gösterecek. Bunların hiçbirinin seçimler üzerinde herhangi bir etkisi olmadı ve akılda kalır nitelikte temaslar değiller” diye yazdı.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak’la yaptığı bazı görüşmelere de değinen Kushner, bu görüşmelerde ABD-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesi niyeti üzerinde konuştuklarını söyledi ancak Kislyak’la telefonda bundan daha ileri düzeyde diyaloglarının olduğu şeklindeki haberleri reddetti.

Kushner, oturumun düzenleneceği Senato’nun çalışma binası Hart’a geldi.

Kongre’nin ilgili komisyonlarının, Kushner’den, Rusya’yla kurduğu temaslar hakkında bilgi vermesini istemesi bekleniyor. Bu temaslar arasında, geçen Haziran ayında bir Rus avukat ve Moskova’yla bağlantılı diğer şahıslarla yapılan görüşme de var.

Bu görüşme, Başkan Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr.’ın kamuoyuyla paylaştığı e-postalar sonrasında tartışmaların odağı haline gelmiş durumda. Oğul Trump’ın e-postalarında, Hillary Clinton’a zarar verici bilgiye sahip olduğu gerekçesiyle Rus avukatla görüşmeye oldukça istekli olduğu görülüyor.

Görüşmeye katılan Trump Jr., ve dönemin kampanya yöneticisi Paul Manafort’un da bu hafta Senato Adalet Komisyonu’na ifade vermesi planlanmıştı ancak bu oturum ertelendi. İkilinin komisyona kayıtlar ve bilgiler paylaşacağı belirtildi.

Bu görüşmede bulunduğu sırada seçim kampanyası hakkında konuşulmadığını kaydeden Kushner, “Zamanımın burada iyi harcanmadığına hızlıca kanaat getirdim” ifadesini kullandı.

Rusya soruşturması Trump’ın en yakınındaki isimlere uzanırken, olası bir başkanlık affı konusunda sorular doğdu. Trump’ın hukuk ekibi, Anayasa’nın başkana geniş af yetkileri tanıdığına dikkat çekiyor ancak şu anda tasarlanan bir şeyin olmadığını belirtiyor.

Trump’ın avukatı Jay Sekulow ABC’de yayınlanan “This Week” programında yaptığı açıklamada, “Bu konuyu araştırmıyoruz çünkü af konusu şu anda masada değil. Affedilecek birşey yok” dedi.

Aynı programda konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, “Amerikalılar’ın en fazla önemsediği üç konu göçmenlik, sağlık sistemi ve istihdam. Medyanın en önem verdiği üç konu ise Rusya, Rusya ve Rusya” diye konuştu.

BBC’nin haberine göre ise Kushner’in temas kurduğu Ruslar şunlar:

Büyükelçi Sergei Kislyak: (Yukardaki resimde görülen diplomat). Kusner ile Washington’da 2016 Nisan ayında kısa bir buluşma gerçekleştirdi, 1 Aralık’ta Trump Tower binasında biraraya geldi. Burada Suriye ve ilişkileri geliştirme konularının ele alındığı söyleniyor. Kushner bu toplantıda gizli bir haberleşme kanalı oluşturma ve ambargo konularını gündeme getirmediğinde ısrar ediyor. Büyükelçi Kislyak’ın görev süresi geçen hafta doldu.

Sergei Gorkov: Rus banker. Kushner kendisiyle büyükelçi Kislyak’ın ısrarı üzerine 12 Aralık’ta görüştüğünü söylüyor. Büyükelçinin bu bankeri kendisine Rus lider Vladimir Putin’le doğrudan ilişkili bir kişi olarak tanıttığını kaydediyor. Kushner bu kişiyle yaptırımları, iş ilişkilerini ya da belli politika konularını tartışmadığını ve bir daha da görüşmediğini söylüyor.

Guccifer400: Kushner bu adresten, Trump’ın vergi beyannamesiyle ilgili detayları yayınlamama karşılığında 52 bitcoin ödeme isteyen bir e-posta aldığını, cevap vermediğini söylüyor.

Natalia Veselnitskaya: Damat Kushner Avukat Veselnitskaya ile 2016 Haziran ayında yaptığı toplantıdan önce ya da sonra görüşmediğini ve Başkan Trump’ın oğlundan gelen bir e-postanın geçen ay gün yüzüne çıkışına kadar bu toplantıyı da tamamen unuttuğunu söylüyor. Kushner bu toplantıda seçim kampanyasıyla ilgili bir şey konuşulmadığını ve bir daha görüşme yapılmadığını da kaydediyor. Toplantıya kaç kişinin katıldığını ve isimlerini hatırlamadığını söyleyen Kushner, görüşmede bilgisi dahilinde bir belge alışverişi yapılmadığını da tekrarlıyor.