Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Muhtemelen Türk hukuk tarihinin en saçma iddianamesiyle karşı karşıyayız

Özgür Mumcu: Muhtemelen Türk hukuk tarihinin en saçma iddianamesiyle karşı karşıyayız

PAYLAŞ

Cumhuriyet davasına ilişkin iddianameyi hazırlayan savcının bir başka ‘Cemaat’ davasında müebbet hapisle yargılandığını, duruşma savcının ise Cumhuriyet yazarı Mine Kırıkkanat hakkında Gülen’e hakaret ettiği iddiasıyla iddianeme düzenlediğini hatırlatan Özgür Mumcu, “Muhtemelen Türk hukuk tarihinin en saçma iddianamesiyle karşı karşıyayız” yorumunu yaptı.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhuriyet davasının soruşturma savcısı yani bugün tutuklu olan gazete yazar ve yöneticileri hakkında gözaltı kararı veren savcı, bir “FETÖ” davasında müebbet hapisle yargılanıyor. Bu, tek başına Cumhuriyet davasının çöktüğünü gösterir.

Burada da kalmıyor iş. Davanın duruşma savcısı ise Cumhuriyet yazarı Mine Kırıkkanat’a bir yazısı nedeniyle Fethullah Gülen’e hakaret etti diye iddianame düzenlemiş.

Cumhuriyet’i Gülen cemaatine yardım ve yataklık yapmakla suçlayanlar bu kişiler. Şimdi sizden yukarıdaki paragrafı bir daha okumanızı ve ardından derin bir nefes almanızı rica edeceğim.
Muhtemelen Türk hukuk tarihinin en saçma iddianamesiyle karşı karşıyayız. Cumhuriyet yazar ve yöneticileri pazartesi gününden beri bu tuhaf metni lime lime etti. Kendine saygısı olan bir insanın bu delilsiz, hukuk mesleğine hakaret niteliğindeki iddianameye sahip çıkması mümkün değil.

Yazının tamamı için…