Ana sayfa Dünya AB: 6 Türk’ün MİT’e teslim edilmesi şeffaflık ve adalet üzerine bir çok...

AB: 6 Türk’ün MİT’e teslim edilmesi şeffaflık ve adalet üzerine bir çok soru işareti oluşturdu

Kosova polisinin 6 Türk vatandaşını “adam kaçırır” gibi gözaltına alıp Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) elemanlarına teslim etmesine Avrupa Birliği’nden ağır eleştiri geldi.

PAYLAŞ

Gülen Cemaati’ne yönelik baskılar kapsamında yurt dışında ilk kez bir Avrupa ülkesinde böyle bir operasyona müsaade edilmesine Avrupa Birliği tepki gösterdi.

AB’nin Batı Balkanlar ve Türkiye Direktörü Angelina Eichhorst, söz konusu olayın “Brüksel’de yasal haklar, şeffaflık ve adalet üzerine birçok soru işareti oluşturduğunu” söyledi.

Associated Press’in haberine göre Eichhorst, Kosova kurumlarının, hukukun üstünlüğü ve uluslararası iade kurallarına tam saygı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Kosova, 2015 yılında üyelik yolunda AB ile bir ön anlaşma imzalamıştı.

AB’YE VERİLEN GÜVENCELER RİSKE GİRDİ
Haradinaj Çarşamba günü bir televizyon kanalına verdiği röportajda da söz konusu operasyona değinerek Kosova’nın en büyük ekonomik ve siyasi destekçileri arasında yer alan ABD ve Avrupa Birliği’nden yetkililerle görüşerek bu konuyu ele aldığını söylemişti. Kosova Başbakanı, “AB ve Washington’a bunun bir hata ve kaza olduğu konusunda güvence verdim. Bunu düzeltmek için anlayış göstermelerini ve yardım etmelerini rica ettim” demişti.

Kosova parlamentosu da aynı gün altı Türk vatandaşının nasıl Türkiye’ye iade edildiğinin araştırılması için komisyon kurma kararı aldı.

NE OLMUŞTU?
29 Mart’ta Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Gülistan Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı’nın da aralarında olduğu 5 eğitimci ile bir doktor, 6 Türk vatandaşı Kosova’da gözaltına alındı. Türk istihbarat teşkilatının girişimi ile yapılan gözaltılar sonrası Kosova hukuk sistemi içinde bir mahkeme kararı olmadan ya da resmi iade işlemleri çalıştırılmadan 6 Türk vatandaşı hızlıca MİT elemanlarına teslim edilerek Türkiye’ye gönderilmişti.

Başbakan Ramush Haradinaj yapılan işlemin bilgisi dışında olduğunu söyleyip içişleri bakanı ve istihbarat şefini görevden almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonu MİT’in başarısı olarak göstermiş, görevden almalarla ilgili Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’a sert çıkmıştı. Erdoğan, Haradinaj’a, “Kimin talimatıyla sen böyle bir adımı attın? Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti’ne darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın? Bunun hesabını sen de vereceksin.” demişti.