Connect with us

Dünya

ABD Başkanı Trump: Obama beni dinletti

Published

on

ABD Başkanı Donald Trump selefi Barack Obama’nın başkanlık seçimleri öncesinde telefonlarını dinlettiğini iddia ederek, Obama’ya yönelik sert ifadeler kullandı. Trump Cumartesi günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Obama’nın başkanlık seçimleri öncesinde Trump Tower’ı dinlettiğini iddia etti. Trump, “Başkan Obama çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı. Kötü (veya hasta) adam!” ifadesini kullandı. Trump, dinlenen telefon görüşmeleri nedeniyle istifa etmek zorunda kalan eski ABD Başkanı Richard Nixon’a atıfta bulunarak, bunun bir “Nixon/Watergate” olduğunu dile getirdi.

Ancak Trump, iddialarına ilişkin herhangi bir kanıt sunmadı. Trump’ın iddialarının Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve istihbarat birimleri tarafından yapıldığı sanılan araştırmaya dayandığı tahmin ediliyor. Bu araştırmada, Trump’a yakın kaynaklar ile Rusya arasındaki olası finansal bağlantıların incelendiği iddia ediliyor.
Konuyla ilgili ABD medyasında çıkan haberlerde, araştırmanın emniyet ve istihbarat birimleri tarafından yürütüldüğü belirtilmişti. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan bilgilere göre, bu araştırmanın eski Başkan Obama ile bağlantısı olmadığı düşünülüyor. Zira telefonların dinlenmesi emri Beyaz Saray tarafından değil, FBI Başkanı James Comey tarafından veriliyor.

Rus Büyükelçiye ilişkin paylaşımlar
Başkan Trump Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions seçim kampanyası sırasında Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile görüşmüş olmasına yönelik eleştirelere yanıt verdi.
Obama’nın da Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak’la toplam 22 defa Beyaz Saray’da görüştüğünü ifade eden Trump, bu görüşmelerden 4’nün geçen yıl gerçekleştiğini belirtti. Trump ayrıca Jeff Sessions’ın Rus Büyükelçi ile ilk görüşmesinin Obama yönetimi tarafından ayarlandığını ifade etti.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions seçim kampanyası sırasında Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile konuşmuş olması nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Demokrat Parti ise Sessions’un istifasını talep ediyor.
New York Times gazetesi ve CNN televizyonunda geçen hafta yayınlanan haberlerde, başkanlığa seçilen Donald Trump’ın ekibindeki kişilerin kampanya sırasında, Rus istihbarat görevlileriyle sürekli irtibat halinde olduklarını duyurmuştu, ancak haber Trump tarafından yalanlanmıştı. Başkanın güvenlik danışmanı Michael Flynn, Trump görevi devralmadan önce Rusya Büyükelçisi’yle konuştuğunu gizlediği için istifa etmek zorunda kalmıştı.

OBAMA YALANLADI

Obama’nın sözcüsü Kevin Lewis, ne başkanın ne de Beyaz Saray’dan başka bir yetkilinin herhangi bir Amerikan vatandaşının telefonlarının dinlenmesi emrini vermediğini belirtti ve iddiaların asılsız olduğunu vurguladı

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar