Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Erdoğan’la yaptığı 3 saatlik görüşmeyle Türkiye programına başladı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Erdoğan’la yaptığı 3 saatlik görüşmeyle Türkiye programına başladı

PAYLAŞ

11 Şubat’ta başlayan Orta Doğu ziyareti kapsamında Türkiye’ye giden Tillerson ilk görüşmesini dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Görüşme sonrasında resmi bir açıklama yapılmazken, Reuters haber ajansı Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının “Türkiye’nin görüşleri ve beklentileri açık bir şekilde iletildi” dediğini aktardı.

Görüşmelerin merkezinde Suriye’de ABD’nin desteklediği ancak Türkiye tarafından ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen Kürt silahlı gücü YPG’nin durumu bulunuyor.

Ziyaretin ana gündem maddelerinden birisi de Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı ve bununla bağlantılı gelişmelerin ikili ilişkiler üzerindeki etkisi.

Türkiye’nin harekâtı Amerikan askerlerinin de konuşlu olduğu doğudaki Menbic bölgesine genişleteceği yönündeki açıklamaları ilişkilerin gerilme nedenlerinden biri.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un verimli ve açık bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

ABD’nin Washington Post gazetesi, Tillerson’un Erdoğan ile görüşmesinden sonra oteline girerken gazetecilerin ‘Görüşme nasıl geçti?’ soruları üzerine ‘Bu gece değil. Hâlâ çalışmaya devam ediyoruz.’ dediğini aktardı.

‘YPG’ye hiç ağır silah vermedik’

Tillerson, Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalarda Suriye’deki Kürt silahlı gücü YPG’ye Washington’dan herhangi bir ağır silah desteği verilmediğini söyledi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Tillerson, “Geri alınacak bir şey yok” dedi.

Türkiye, ABD’nin IŞİD’le mücadele için YPG’ye verdiği silahları geri alması gerektiğini söylüyor.

Türkiye’nin 2017’de Suriye’denin kuzeydoğusundaki YPG hedeflerine saldırısı sonrasında ABD askerleri bölgede böyle poz vermişti

Rakka operasyonu öncesi silah yardımı hızlanmıştı

2017’nin yaz aylarında ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD’nin desteğiyle IŞİD’in Suriye’deki en önemli merkezi olan Rakka’ya yönelik bir operasyon başlatmıştı.

Operasyon öncesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın SDG’ye silah yartdımı konusuna onay verdiği açıklanmış, SDG’ye ve SDG bünyesinde bulunan YPG güçlerine verilen silahlar arasında ağır makinalı tüfekler, zırhlı araçlar ve buldozerler yer aldığı aktarılmıştı.

ABD’den yapılan açıklamalarda, verilen tüm silahların seri numaralarının kayıt altında tutulduğu da ifade edilmişti.

Bugüne kadar adlarını gizli tutarak basına konuşan ABD’li yetkililerin açıklamalarına göre YPG’ye verilen silahlar içinde makineli tüfekler ve zırhlı araçların yanı sıra mühendislik ekipmanları, havan topları, omuzdan ateşlemeli silahlar ve bunlara ait mühimmatlar da bulunuyor.

Türkiye ise bu kararı sert bir dille eleştirmiş ve bu “destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağını” söylemişti. Türkiye, PKK’nın uzantısı olarak gördüğü YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak nitelendiriyor.

ABD ise her ne kadar PKK’yı ‘terör örgütü’ olarak kabul etse de, YPG’nin PKK’dan farklı bir oluşum olduğunu savunuyor.
BBC TÜRKÇE