Ana sayfa Dünya ABD, dört Türk şirketi ve bir Türkiye vatandaşını yaptırım listesine aldı

ABD, dört Türk şirketi ve bir Türkiye vatandaşını yaptırım listesine aldı

ABD'den Türk firmalara yaptırım kararları uygulanmaya devam ediyor. Son olarak dört Türk şirketi hakkında ve bir Türkiye vatandaşı 'terörizmin finansmanı' suçlamasıyla yaptırım listesine alındı.

PAYLAŞ

Şubat başında ABD hükümeti, IŞİD’e destek verdiği gerekçesiyle üç farklı şirkete yaptırım uyguladı. Filipinler ve Somali’de bulunan iki şirketle beraber bir Türk firması da yaptırım kararı uygulananlar arasında yer alıyordu.

Türkiye’de bulunan ve Yunus Emre Sakarya isimli iş insanına ait olduğu belirtilen Profesyoneller Elektronik Şirketi, IŞİD’e insansız hava aracı parçaları tedarik ettiği iddiasıyla ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulama kararıyla karşı karşıya kalmıştı.

ABD’den yeni yaptırım kararları daha geldi. BBC Türkçe’nin haberine göre ABD Hazinesi, İran’daki havayolu şirketlerine parça tedariki yapan bir Türk vatandaşı ve bir Türk şirketini “terörizmin finansmanıyla” suçladı.

Suçlanan Türk vatandaşının adının Gülnihal Yegane olduğu ifade ediliyor.

ABD Hazinesi’nin suçladığı dört şirket ise şöyle sıralanıyor:

  • Trigron Lojistik
  • RA Havacılık
  • 3G Lojistik
  • Otik Aviation

Hazine Bakanı Steven T. Mnuchin tedarikçilerin, İran’a uygulanan yaptırımlar kapsamında ABD’de üretilmiş ürünlerin satışını yasaklayan ABD yasasını çiğnediğini açıkladı.

Gülnihal Yegane

ABD Hazinesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada İran’da Mahan Air adlı bir şirkete sağlanan parçaların Devrim Muhafızları’nı desteklemek için ve İran’ın “devlet destekli terör eylemlerinde” kullanıldığı belirtildi. Yegane, bu şirketler ile İran arasındaki bağlantıyı kurmakla suçlanıyor.

Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında, Gülnihal Yegane, Trigron Lojistik, 3G Lojistik, Otik Aviation ve RA Havacilik İran’a yönelik finansal yaptırımlar yönetmeliği kapsamındaki ikincil yaptırımlara tabi olacağı yer aldı.

ABD Hazinesi’nin ikincil yaptırımlarına tabi olan şahıslar ya da kurumların ABD’de finansal hizmetlere erişimine sınırlama getiriliyor.