Connect with us

Dünya

ABD genelinde refah düşüyor

Published

on

Gallup-Sharecare araştırmasına göre Amerika refah endeksi 2016 yılındaki 62,1 seviyesinden, 2017 yılında şu ana kadar 61,5’e geriledi. Endeks 100 üzerinden beş farklı kritere göre belirleniyor.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre bu kriterler, hayatınızda bir hedefinizin olması, aile ve arkadaş desteğine sahip olmanız, finansal açıdan istikrarlı olmanız, yaşadığınız yeri sevmeniz ve günlük işlerinizi yapabilecek şekilde sağlıklı olmanız şeklinde sıralanıyor.

Her ne kadar bir puanın altındaki bir düşüş çok fazla gibi görünmese de Gallup araştırmaya ilişkin açıklamasında 2016’dan 2017’e geçişte görülen düşüş için “istatiksel olarak dikkat çekici ve önemli derecede fazla” şeklinde bir yorum yapıyor.

Gallup özellikle duygusal sağlık, sosyal bir çevreye sahip olma ve hayatınızın bir amacı olması konularındaki düşüşün fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Gallup yayınladığı basın açıklamasında, “Duygusal açıdan yetişkinlerde günlük kaygılar konusunda önemli bir artış var. Bu noktada ciddi bir kesim çoğu zaman yapmakta olduğu şeye ilgi duymadığını ya da zevk almadığını söylüyor” ifadelerini kullandı.

Çok az sayıda Amerikalı, aile ve arkadaşlarının kendilerine her gün pozitif enerji verecek şekilde destek olduklarını söylüyor. Çok az bir kısmı hayatlarında her gün yaptıkları şey konusunda onlara liderlik ederek, teşvik edecek bir liderlerinin olduğunu belirtiyor.

Gallup-Sharecare Refah Endeksi Araştırma Direktörü Dan Witters Quartzy dergisine verdiği röportajda, “Cumhuriyetçi ya da Demokrat olduğunuza bakmaksızın ilişkilerde daha kavgacı bir ortamda bulunma ihtimaliniz artıyor. Akşam yemeğine oturduğunuzda masada daha çok negatiflik ve tartışma olacak. Trump yanlısı da karşıtı da olsanız bu değişmeyecek. Ama ortada dönen bir düşmanlık var ve bu yemek masalarını bile karıştıracak kadar gerçek” değerlendirmesini yaptı.

Gallup en büyük düşüşün 0,9 puanla Demokratlar’da olduğunu Cumhuriyetçiler’in durumundaysa bir değişiklik olmadığını belirtiyor.

Refah endeksinde düşüş görülen bir diğer kesimse kadınlar ve azınlıklar. Kadınlar 1,1 puanlık düşüşle başı çekiyorlar. Siyahi Amerikalılar ve Latin asıllılarda da düşüş var. Beyaz Amerikalılar ve Asyalıların refah endeksi puanlarında düşüş olsa da bu siyahiler ve Latinler kadar çok değil.

Gallup, araştırması sırasında 2 Ocak-30 Eylül 2017 tarihleri arasında 50 eyalette 135 bin yetişkinle görüştü.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar