Connect with us

Sürmanşet

ABD heyeti Ankara’da: Vize görüşmeleri, Suriye, tutuklu çalışanlar…

Published

on

Ankara, vize krizi sonrası ABD’den gelecek heyeti bekliyor. Washington tarafının gündeminde Suriye konusu var, Ankara’nın beklentisi ise vize krizinin de görüşülmesi.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Metin Topuz’un Fethullah Gülen soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla patlak veren vize krizi sonrası Ankara, Washington’den gelecek heyeti bekliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyetin yarınki Ankara ziyaretinde gündeminde Suriye ve bölgesel meseleler var. Ankara’nın beklentisi ise heyetle vize krizini de görüşmek.

DW’den Hilal Köylü‘nün haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’le gerçekleştirilecek görüşmede Ankara’nın beklentisi öncelikle vize sorununun giderilmesi için bir formül geliştirilmesi.

Ancak böyle formülün özellikle tutuklu yabancıların hukuki haklarının sağlanmasına dönük Washington – Ankara arasında bir anlaşma sağlanmasına bağlı.

Ankara’daki ABD’li yetkililerden edinilen bilgiye göre Washington yönetimi, Türkiye’den beklentilerini iletti. ABD, Türkiye’de tutuklanan yabancıların aileleri ve avukatlarıyla görüştürülmesi başta olmak üzere tüm hukuki haklarının sağlanacağı konusunda Ankara’dan tam güvence istiyor. Türk Dışişleri yetkilileri ise ABD’yle tüm bu konuların değerlendirilebileceğini, ancak OHAL dönemindeki uygulamalar konusunda “ABD’den anlayış” beklendiğini söylüyor.

ABD’li yetkili Jonathan Cohen başkanlığındaki heyetin Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Suriye ve Irak konusundaki son gelişmeleri değerlendirmek için Türk askeri yetkililerle de biraraya gelmesi yönünde planlamalar yapılıyor.

CHP’den girişim
ABD’yle yaşanan vize krizinin çözümü için ana muhalefet partisi CHP de girişimlerde bulunuyor. Bu girişimler konusunda DW Türkçe’ye bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD Büyükelçiliği çalışanlarından tutuklu olanlar için Türk hükümetinin ‘küçük bir hukuki paket’ uygulaması gündeme getirebileceğini belirtirken, “ABD’nin bu yönde istedikleri gerçekleştirilirse, bizim ABD’lilerle gerçekleştirdiğimiz görüşmelere göre, ABD’den vize konusunda açılımlar gelebilecek. Bizim edindiğimiz izlenimlere göre ABD tarafında, mağduriyetlerin giderilmesi için özellikle sağlık konusunda, tedavi amaçlı vize bekleyen vatandaşlara kolaylık sağlanabileceğine dönük bir yaklaşım var” diyor.

CHP’nin ABD ile Türkiye arasında vize konusu başta olmak üzere Suriye ve Irak’taki gelişmeleri değerlendirmek için bir “danışma mekanizması” kurulmasını da önerdiğini anlatan Öztürk, bu mekanizmanın kurulması durumunda ABD-Türkiye diyaloğunun daha sağlıklı bir zemine oturabileceğini söylüyor. CHP, bu yöndeki teklifini hükümete iletti. Ancak bu konuda henüz hükümet kanadından bir değerlendirme söz konusu değil.

“Diyalog güçlendirilmeli”
Türkiye’nin Washington büyükelçiliği görevini de yapmış emekli büyükelçilerden Faruk Loğoğlu, ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya alma kararının “emsali olmadığını” belirterek “İki ülkenin derhal diyaloğu güçlendiren adımlar atması gerekir” dedi. Loğoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinin özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sancılı bir sürece girdiğine dikkat çekerek “Ne yazık ki ikili ilişkiler karşılıklı davalar ve tutuklamalarla rehin alındı. Sorunların çözülmeden biriktirilmesi bu noktaya gelinmesinde önemli rol oynadı” şeklinde konuştu.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar