Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD ile Türkiye Adalet Bakanlığı arasında vize krizi

ABD ile Türkiye Adalet Bakanlığı arasında vize krizi

PAYLAŞ

Haberin ardından Türkiye Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iki ülke arasında yaşanan vize krizi nedeniyle planlanan ziyaretin iptal edildiği, vize başvurusunun reddedilmesi gibi bir durum olmadığı belirtildi. 

Vizeler askıya alındı

ABD 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı. Washington yönetiminin bu kararı, Türkiye’deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından alınmıştı. Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek  ABD’ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

En gergin dönem

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen’in iade meselesi, ABD’nin PYD’ye yaptığı silah yardımı, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı rahip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’da karıştığı kavga, ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasıyla bağlantılı olarak eski bakan Zafer Çağlayan hakkında çıkarılan tutuklama kararı tarihinin en gergin dönemini yaşayan iki ülke ilişkilerindeki temel sorunlar.
Geçen hafta Ankara’yı ziyaret eden ABD’li bir heyet Türk yetkililerle vize krizini de görüşmüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü krizin çözümü için ilerleme kaydedildiğini açıklamıştı.
(DW)