Ana sayfa Editörden ABD, Rusya ve İran Türkiye’siz plan yapmış: Kürt bölgesi için Hatay’ın koparılması...

ABD, Rusya ve İran Türkiye’siz plan yapmış: Kürt bölgesi için Hatay’ın koparılması gündemde

PAYLAŞ

Rusya’nın Astana Zirvesi’nde masaya koyduğu yeni anayasa taslağında Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’nin elindeki bölgeye özerklik verilmesini teklif etmesi tartışılırken, Washington, Moskova ve Tahran eliyle Türkiye’den toprak talebine kadar gidecek yeni bir planın devreye sokulduğu ortaya çıktı.

İddiayı Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk ortaya attı. Öztürk’ün imzasını taşıyan haberde şu ifadelere yer veriliyor:

İstihbarat ve güvenlik birimleri tarafından hazırlanarak Başbakanlık’a sunulan raporda, Suriye için yeni bir anayasa hazırlanması ve sınırımızda Kürt özerk bölgesinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların Türkiye’den gizlendiği ve hiçbir aşamasında Türk temsilcilerin bulunmadığı belirtildi. ABD’nin gündeme getirdiği ‘güvenlikli bölge’nin geçmişte Irak’ta Kürtlere uygulanan sistemin bir benzeri olacağının ifade edildiği raporda, Suriye’nin yeni anayasa taslağına ilişkin gelişmeler şöyle yer aldı:

ÇALIŞMALAR GİZLİ YÜRÜTÜLDÜ…

85 maddelik anayasa taslağı, Rusya tarafından ABD yetkililerine elden teslim edildi. ABD, İran, Suriye ve Rusya ile anayasa değişikliği üzerinde çalışmalar yürütürken, Türkiye’yi devre dışı bıraktı. Herkes tarafından kabul edilen uluslararası kavramlar kamuoyu ile paylaşıldığı halde yönetim ve yetkiler konusundaki çalışmalar gizli tutuldu.

Başbakanlığa iletilen raporda, Suriye ile ilgili gelişmeleri yakından izleyen ve anayasa çalışmalarında bulunan düşünce kuruluşlarından elde edilen bilgiler yer aldı. Rapordaki kritik bölümde şu ifadelere yer verildi:

Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre Irak kuzeyinde bulunan yapının benzerinin, Suriye’nin kuzeyinde Irak sınırından başlamak üzere, Türkiye sınırında 25 km derinlikte bir şerit halinde mümkünse de Türkiye’den toprak alınarak Akdeniz’e çıkışlı bir yarı bağımsız yapının kurulması hedefleniyor.”