Ana sayfa Manşet Trump, ABD seçimlerini sabote ettiği iddia edilen Rus güvenlik servisine yönelik yaptırımları...

Trump, ABD seçimlerini sabote ettiği iddia edilen Rus güvenlik servisine yönelik yaptırımları gevşetti

PAYLAŞ

ABD’nin eski başkanı Barack Obama döneminde FSB’ye yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı. Hazine bakanlığı, şirketlerin FSB ile bazı ticari işlemler yapmasına izin verecek. Donald Trump, Cumartesi Rusya lideri Vladimir Putin ile telefonda konuşmuştu.

ABD’deki istihbarat örgütleri, FSB’yi ABD’deki başkanlık seçimlerinin sonucunu etkileyecek faaliyetler yürütmekle suçluyordu.

Hazine Bakanlığı’nın kararıyla birlikte Donald Trump döneminde ilk defa Rusya’ya yönelik bir yaptırım gevşetilmiş oldu.

Seçim kampanyası sırasında Rusya ile sıcak ilişkiler kurabileceğinin sinyalini veren Trump, göreve geldikten sonra da Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılabileceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Cumartesi günü Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Kremlin, görüşmenin yapıcı ve olumlu geçtiğini açıklamıştı.

Rus kanadı olumlu karşılıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dimitri Peskov, ‘Trump’ın kararıyla ilgili sonuç çıkarmak için daha erken’ olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili TASS’a konuşan Peskov şu açıklamayı yaptı: Açıklamanın tam olarak ne anlama geldiğini anlamak gerekiyor. Daha önceki roket motoru örneğinde de olduğu gibi, Amerikan partnerler, buna, yaptırımlar altında üretilmesine izin vermeyeceklerdir.

Yaptırımların hafif de olsa gevşetilmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Rus Siyaset Bilimci Sergey Miheev ise, şöyle konuştu: ‘Washington tarafından sıkı bir şekilde dayatılan Rus karşıtı yaptırımlar Obama başkanlığının düşüşünün ve Rusya ile ABD arasında uluslararası terörizmle mücadele konusunda bile işbirliği yapılamayacağının bir göstergesiydi. Bu yapılan tamamen aptalca bir şeydi. Yaptırımların yumuşatılması bir yandan sembolik, bir yandan da faydacı bir politikadır. Amerika’nın dünya güvenliği için FSB’yle karşılıklı iletişim kurması lazım.’

Miheev, ayrıca, söz konusu yaptırımların yumuşatılmasının tamamen kaldırılacağı anlamına gelmediğini de sözlerine ekliyor.

Rusya Siyasi Enformasyon Merkezi Genel Direktörü Aleksey Muhin ise, RT’ye yaptığı açıklamada şunları söylüyor: ‘Yaptırımların hafifletilmesi aslında dolaylı olarak ABD’deki siber saldırılarda Rusya’nın suçlu olarak kabul edilmesi tezini de iflası anlamına geliyor.’