Ana sayfa Gündem ABD, Suriye’de Esad yönetimine ait hava üssünü Tomahawk füzeleriyle vurdu

ABD, Suriye’de Esad yönetimine ait hava üssünü Tomahawk füzeleriyle vurdu

PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump Suriye rejiminin kimyasal silahlı saldırı düzenlediği iddiasının ardından misilleme operasyonu düzenledi. Yerel saat ile 03.45 sularında başlayan operasyonda Esad rejiminin Humus yakınlarındaki hava üssüne Akdeniz’deki iki destroyerden isabet gücü yüksek 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı. Böylece altı yıldır devam eden Suriye iç savaşında şimdiye kadar sadece terör milisi IŞİD’i hedef alan ABD ilk kez Suriye hükümet kuvvetlerine saldırmış oldu.

Washington’dan yapılan açıklamada Tomahawk’ların zehirli gaz saldırısının çıkış noktası olan El Şayrat hava üssünü vurduğu belirtildi. Doğu Akdeniz’deki ‘USS Porter’ ve ‘USS Ross’ destroyerlerinden fırlatılan roketlerin hava üssünün pistleriyle üsteki savaş uçaklarını hedef aldığı açıklandı. Bombardımanın ne kadar tahribata yol açtığına dair resmi açıklama yapılmadı.

DW’nin aktardığına göre bombardımanın bir defaya mahsus mu olduğu, yoksa devam mı ettirileceği henüz açıklık kazanmadı. Başkan Donald Trump harekatla ilgili kısa demecinde, bombardımanın ‘ülkesinin milli güvenliği açısından temel önem taşıdığını’ söyledi. Üssün bombalanmasına ‘kimyevi silahların yayılmasını önlemenin ABD’nin hayati milli menfaatleri açısından taşıdığı önemi’ gerekçe gösteren Başkan Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ‘sinir gazı kullanarak çaresiz kadın, erkek ve çocukları derin acı vererek katletmekle’ suçladı.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Başkan Trump bütün ‘medeni milletlere’ çağrıda bulunarak Suriye’de dökülen kanın durdurulmasını istedi. Salı günü İdlib vilayetindeki Han Şeyhun’a yapılan kimyevi silah saldırısında en az 86 sivilin öldüğü bildirilmiş ve Türkiye’de yaralılar üzerinde yapılan incelemelerde zehirli gaz tespit edilmişti. Suriye rejimi kimyasal silah kullandığı iddiasını reddederken, Esad rejiminin müttefiki Rusya, hava saldırısında muhaliflere ait bir kimyasal silah deposunun isabet aldığı açıklaması yapmıştı.

ABD Dışişleri bakanı Rex Tillerson roket saldırısının ardından Rusya’ya ağır ithamda bulundu. Tillerson Rusya’nın sorumluluğunun gereklerini yerine getirmediğini belirterek, “Rusya Suriye’deki kimyevi silahları bulup imha etme taahhüdünde bulunmuştu” dedi. ABD Dışişleri Bakanı, bombardımandan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temasta bulunmadıklarını söyledi. Rex Tillerson ‘bombardımanın, Başkan Trump’un kırmızı çizgiler aşıldığı takdirde harekete geçmekte kararlı olduğunu gösterdiğini ve Tomahawk saldırısının ‘şartlarla orantılı’ olduğunu belirtti.

KREMLİN’DEN İLK AÇIKLAMA

Kremlin açıklamasında, hava saldırılarının “uydurulmuş bir bahane”ye dayandığı belirtilerek söz konusu saldırının ABD-Rusya ilişkilerine de zarar verdiği vurgulandı. Kremlin, Putin’in hava saldırılarını “dikkatleri Irak’taki çok sayıda sivil ölümden başka yöne çekmeyi amaçladığını düşündüğünü” belirtti. Açıklamada ayrıca saldırıyla ilgili “Egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlalidir.” denildi.

ESAD’DAN AÇIKLAMA

Suriye Devlet Başkanlığı, ABD’nin Humus’taki Şayrat Hava Üssü’ne düzenlediği saldırıyı ‘aptalca ve sorumsuzca’ olarak niteledi. Sputnik’in haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ofisinden yapılan açıklamada, “ABD’nin bu yaptığı, sağgörüsüzlüğünü ve gerçeklikler karşısındaki siyasi ve askeri körlüğünü ortaya koyan, aptalca ve sorumsuzca bir davranıştır” denildi.

SURİYE DEVLET TELEVİZYONU: KAYIPLAR VAR

Suriye devlet televizyonu, ABD’nin füze saldırısı sonucu kayıplar yaşandığını duyurdu. Suriyeli bir askeri kaynak, füze saldırısında yaklaşık 70 füze kullanıldığını açıkladı.

HUMUS VALİSİ: SALDIRI IŞD’İN YARARINA

Humus Valisi Talal Berazi ise, saldırının “silahlı terörist gruplara hizmet ettiğini” söylerken, “Suriye liderliği ve Suriye siyaseti değişmeyecek” dedi. Berazi, saldırının ilk ve son olmayacağını da sözlerine ekledi. El Meyadin TV’ye konuşan Berazi, 5 ölü, 7 yaralı olduğunu kaydetti.