Ana sayfa Dünya ABD, Taliban’la yapılan barış anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı

ABD, Taliban’la yapılan barış anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Afganistanın başkenti Kabil’de Taliban’ın gerçekleştirdiği bir saldırının ardından örgütle yapılan barış anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı. Saldırıda biri ABD askeri 12 kişi hayatını kaybetmişti.

PAYLAŞ

ABD başkanı, Twitter’dan yaptığı açıklamada, önemli Taliban liderlerinin ve Afganistan devlet başkanının bugün gizlice ve ayrı ayrı ABD’ye Camp David’e kendisiyle buluşmaya geldiklerini, fakat saldırı nedeniyle toplantıyı iptal ettiğini söyledi.

Trump’ın paylaşımlarında şu ifadeler yer aldı:

“Neredeyse kimsenin haberi olmadan önemli Taliban liderleri ve Afganistan Devlet Başkanı pazar günü benimle gizli bir buluşma için Camp David’e geliyorlardı. Bu gece ABD’ye geleceklerdi. Maalesef Kabil’de çok çok önemli askerlerimizden birini ve 11 kişiyi öldüren saldırıyı üstlendiler toplantıda ellerini güçlendirmek için. Kim pazarlık konumunu güçlendirmek için bu kadar insan öldürür ki? Güçlendiremediler, daha da kötüleştirdiler! Eğer bu barış görüşmeleri sırasında ateşkes yapamıyorlarsa ve 12 masum insanı öldürebiliyorlarsa, muhtemelen anlamlı bir anlaşma için pazarlık yapacak güçleri de yoktur zaten. Daha kaç yıl savaşmak istiyorlar?”

Binlerce ABD askeri öldü

Perşembe günü Kabil’de bombalı araçla yapılan saldırıda biri ABD askeri toplam 12 kişi hayatını kaybetmişti. NATO için ülkede görev yapan bir Romanya askeri de hayatını kaybedenler arasındaydı.