Ana sayfa Dünya ABD, Türkiye’yi haritada ‘kırmızıyla’ işaretledi

ABD, Türkiye’yi haritada ‘kırmızıyla’ işaretledi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, bir basın toplantısı sırasında önünde durduğu ve konuşmasını yaptığı harita tartışmaları da beraberinde getirdi.

PAYLAŞ

Haritada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Venezuela‘nın otokrat lideri Nicolas Maduro‘ya destek veren ülkelerin kırmızıyla işaretlendiği görüldü. Türkiye‘nin yanı sıra, Rusya da kırmızıya boyanmış görünüyor.

AKP medyası, haritayı ve renklendirilme şeklini ‘dünyaya Venezuela mesajı’ şeklinde yorumlarken, Bolton’un basın toplantısında dikkat çeken bir başka detay da, elinde tuttuğu not defterinde “5 bin asker Kolombiya’ya” yazmasıydı.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, notun gerekçesi ve kapsamını bilmediklerini belirtti.

Venezuela’da, ABD Maduro’yu tanımadığını, ülkenin lideri olarak Juan Guadio’yu muhatap aldığını duyurmuş ve Maduro’ya koltuğu bırakması için ekonomik yaptırımlar da dahil çeşitli seçenekleri uygulamaya başlamıştı.

Son olarak, Venezuela’nın ABD bankalarındaki mevduatının da Guadio’ya yönlendirildiğini açıklayan ABD, askeri müdahale seçeneğini de masada tuttuğu sinyalleri verdi.

ABD aynı zamanda, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA’ya bir dizi yaptırım kararı aldı ve kararın duyurusunu da Bolton yaptı.

Bolton’un elindeki Kolombiya notu pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

AA’nın haberine göre, Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, tartışmalar üzerine başkent Bogota’daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da kameralar karşısına geçerek, John Bolton’un elinde tuttuğu ve Kolombiya’yı işaret eden notun gerekçesi ve kapsamının bilinmediğini söyledi.

Ülkesinin Venezuela’daki durum karşısında “Lima Grubu” olarak bilinen ve son kararlarına Meksika’nın katılmadığı 13 Amerika kıtası ülkesi ile ortak hareket ettiğini belirten Trujillo, ülkesinin Venezuela’yı seçime götürecek ve anayasal düzeni inşa edecek şartları oluşturmak için diplomatik ve politik davranmaya devam edeceğini vurguladı.