Ana sayfa Sürmanşet ABD, vize krizinin çözümü için 4 şart sundu; AKP, kabul etmedi

ABD, vize krizinin çözümü için 4 şart sundu; AKP, kabul etmedi

PAYLAŞ

ABD’yle yaşanan vize krizi sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet Ankara’ya geldi. Krizin çözülmesi için 4 şart sunuldu.

ABD’nin sunduğu şartlar şöyle:

-Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli
-Temasların ABD’nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.
-Çalışan ABD’nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmasın
-Çalışanlarına dair soruşturmada ABD’ye bilgi verilmeli

Türkiye: Ön şart kabul etmiyoruz

ABD’nin şartlarına AKP’den ret yanıtı verildi. Diplomatik kaynakların aktardığına göre, AKP hükümeti, “Ön şart kabul etmiyoruz. ABD ile görüşmeler önşartsız başladı.” dedi.

Ne olmuştu?

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un, cemaate yönelik soruşturma kapsamında yapılan operasyonda, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “casusluk” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmıştı.

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Topuz’la ilgili olarak “25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir” açıklamasını yapmıştı.

ABD’nin Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklaması üzerine Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de “ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır” açıklamasında bulunmuştu. (Etha)