Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD yetkilileri ayakta: ‘Saldırgan korumalar tutuklanabilir, bu tip haydutça davranışların özürü olamaz’

ABD yetkilileri ayakta: ‘Saldırgan korumalar tutuklanabilir, bu tip haydutça davranışların özürü olamaz’

PAYLAŞ

Washington D.C. polis sözcüsü Dustin Stenbeck iki grubun kavgası sırasında tutuklananlardan birinin polis memuruna saldırmakla suçlandığını söyledi.

ABD yetkililerinin Türkiye büyükelçiliğinin önündeki protestoculara saldıranların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları olduğunu doğruladığı kavgada protestocuların Türkiye’nin Suriye ve Irak politikalarını protesto etmek amacıyla toplandığı belirtildi. CNN’e konuşan protestoculardan Flint Arthur, Erdoğan yanlısı grubu polisin barikatını ihlal etmekle suçladı.

Arizona senatörü John McCain twitter hesabından ”Burası Amerika. Burada işleri böyle yapmıyoruz. Bu tip haydutça davranışların özürü olamaz” diyerek tepki gösterdi.

Bir diğer Cumhuriyetçi Parti senatörü Ben Sasse de Twitter hesabında Erdoğan’a mesaj gönderdi. Sasse mesajında ”Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin konuşma özgürlüğü, din özgürlüğü, basın özgürlüğü ve protesto özgürlüğü üzerine kurulduğunu hatırlasa iyi olur” dedi.

D.C polisi yazılı bir açıklama yayınlayarak, iki tutuklama yaptığını doğruladı ve olaya karışan diğer kişiler hakkında da soruşturma başlatmak amacıyla Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Polis Teşkilatı ile ortak çalışma yaptıklarını dile getirdi.

DC Polis Şefliği, olayları ”barışçıl gösterilere şiddetle müdahale” olarak tanımladı ve bunun başkentin ve Amerikalıların değerlerine ihlal etmek olduğunu vurguladı.

Videolarla ilgili inceleme başlatıldı

Washington Emniyet Amiri ayrıca düzenlediği basın toplantısında, olayla ilgili soruları cevapladı. Amerikan polisinin 2 kişiyi tutukladığını ama ABD Dışişleri Bakanlığı’nın araya girmesi ile bu kişilerin serbest bırakıldığını açıklandı.

DC Polis şefi ayrıca dünkü kavgaya karışmanın zor olduğunu çünkü birçok kişinin ‘silahlı’ olduğunu söyledi. Silahlı kişilerin korumalar olduğu sanılıyor.

Tutuklama kararı çıkabilir

Polis şefi, olayla ilgili birçok video bulunduğunu ve bu videolarla ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu saldırganların Erdoğan’ın koruması olduğu ortaya çıkarsa bunlar hakkında tutuklama kararı çıkabileceğini belirtti.

Polis şefi, ‘Eğer bu saldırıyı yapanlar Türk korumalar, çalışanlar çıkarsa onları da tutuklayacak mısınız’ sorusuna karşılık ‘elimizdeki her şeyi yapmaktan geri durmayacağız’ dedi.