Connect with us

Dünya

Trump, yemin töreninde terörü dünya üzerinden silme sözü verdi

Published

on

Donald Trump Beyaz Saray’da yemin ederek 45. ABD başkanı oldu. Büyük bir kalabalık önünde, sol elini İncil’e basıp sağ elini havaya kaldıran Trump anayasayı koruyacağına yemin etti. Trump, Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts’in yemini de kabul etti.

Yemin öncesi ‘başkanlar kilisesi’ olarak bilinen St. John Kilisesi’ne gidip özel dua ayinine katılan Trump çifti, daha sonra Beyaz Saray’da Obama çifti tarafından ağırlanıp birlikte çay içtiler.

Sabah erken saatlerde Barack Obama, halefi Donald Trump için bir mektup yazıp Oval Ofis’teki masaya bırakma geleneğini de yerine getirdi. Oval Ofis’ten son kez ayrılan Obama, Amerikan halkına bir mesajınız var mı sorusuna, “Teşekkür ediyorum,” cevabını verdi.

Konuşmasında Trump, bundan böyle yeni bir vizyonun ülkeyi yöneteceğini belirterek, “Artık önce Amerika, önce Amerika diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Eski başkanlar George W. Bush ve Bill Clinton ile seçimde yenilen aday Hillary Clinton’ın da katıldığı seremonide “Yeni bir ulusal gurur bizim ruhlarımızı kaynaştıracak, başımızı yerden kaldıracak ve ayrılıklarımızı düzeltecek. İnsanlarımız ister siyah, ister beyaz olsunlar, aynı vatansever kanı atıyorlar” diyen Trump, “iktidarı Washington’dan size, halka geri veriyoruz” şeklinde konuştu.

“İşlerimizi geri alacağız, sınırlarımızı geri alacağız”

Tüm Amerikalıların başkanı olacağı sözünü veren Trump, unutulmuşların artık unutulmayacağını, Amerika’nın yeniden ve hiç olmadığı kadar fazla galip gelmeye başlayacağını söyledi. “İşlerimizi geri alacağız, sınırlarımızı geri alacağız” diye devam eden Trump, “Birlikte Amerika’yı güçlendireceğiz, zenginleştireceğiz, gururlandıracağız, güvenli hale getireceğiz ve evet, birlikte Amerika’yı yeniden yücelteceğiz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi alanında iki temel prensip açıklayan Trump, bunların “Amerikalının ürününü almak ve Amerikalı istihdam etmek” olduğunu söyledi.

“Radikal İslamcı terörizmi dünyadan sileceğiz”

Terör sorununa da değinen Trump, “Dünya milletleriyle dostluk ve iyi niyet ilişkileri kurmaya çalışacağız. Ancak bunu, her milletin kendi çıkarını önde tutma hakkı olduğu anlayışıyla yapacağız. Kendi hayat tarzımızı dayatmaya çalışmayacağız, bunun yerine herkesin takip etmesi için parlayan bir emsal olacağız. Eski ittifakları güçlendirecek, yenilerini kuracağız. Uygar dünyayı radikal İslamcı terörizme karşı birleştirecek ve terörü dünya üzerinden tamamen sileceğiz” diye konuştu.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar