Ana sayfa Dünya ABD’de can kaybı 30 bini geçti, Trump açıklama yaptı: Korkunç

ABD’de can kaybı 30 bini geçti, Trump açıklama yaptı: Korkunç

Virüs salgınında geç önlem aldığı için ölümlerin ve vaka sayısındaki fazlalıktan sorumlu tutulan Başkan Trump, ‘Bu denli ölüm ve yıkımı görmek korkunçtu’ dedi.

PAYLAŞ

ABD’de yeni tip koronavirüsten dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 30 bini aştı.

Covid-19 salgınında en ağır kayıpları veren ülke olan ABD’de vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor. Son verilere göre ülkede Covid-19’dan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 30  bini geçti.

TRUMP’TAN AÇIKLAMA: VAKA SAYISI ZİRVE NOKTASINI GEÇTİ

Ülkesindeki yetkili kurumların aylar önce uyarmasına rağmen salgını ciddiye almayıp tedbir almakta geç kalmakla eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump ise, son duruma dair yaptığı açıklamada ‘en yüksek seviye’ noktasını geçtiklerini ve birçok bölgede yeni vaka verilerinin düşüşe geçtiğini iddia etti.

Trump, Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında bir konuşma yaptı. Virüse karşı verdikleri mücadelenin sonuçlarını görmeye başladıklarını aktaran Trump, “New York kentinde yeni vakalar azalıyor, Detroit ve Denver’de istikrar sağlandı, Washington DC, Baltimore gibi bölgelerde de ilerleme var. Houston ve New Orleans’da da vakalar düşüyor. Koronavirüsle mücadelemiz sürüyor ancak ülke genelindeki veriler, vaka sayısı bakımından zirve noktasını geçtiğimizi gösteriyor” dedi.

‘BU DENLİ ÖLÜMÜ VE YIKIMI GÖRMEK KORKUNÇ’

Trump, ülke ekonomisinin yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili eyalet valileri ile görüştüklerini ve bu konuda yarın bir açıklama yapacaklarını belirterek, “Bazı eyaletler, 1 Mayıs’tan önce ekonomilerini yeniden faaliyete geçirebilir” diye konuştu.

Virüs salgınından önce ABD ekonomisinin tarihinin en iyi günlerini yaşadığını belirten Trump, “Bu denli ölüm ve yıkımı görmek korkunçtu” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin “ABD dünya nüfusunun yüzde 4’ünü oluşturmasına rağmen neden koronavirüs ölümlerinin yüzde 20’si bizim ülkemizde yaşanıyor?” sorusuna yanıt veren ABD Başkanı, “Neye sahip olduğunuzu bilmiyorsunuz. Diğer ülkelerin bazılarından dürüst rakamlar aldığınızı mı zannediyorsunuz? Biz ise her şeyi, her vakayı, her ölümü bildiriyoruz” yanıtını verdi.

DSÖ’YE ÖDEMELERİN KESİLMESİ ELEŞTİRİSİ: ARTIK ENAYİ OLMAK İSTEMİYORUZ

Dünya Sağlık Örgütü’ne ödemeleri kesme kararına ilişkin yapılan eleştirilere dair konuşan Trump, “İnsanlara yardım etmek istiyoruz, Afrika’da, AIDS konusunda.. Bu konuda çok yardımda bulunuyoruz ama kimse bunu konuşmuyor. DSÖ’de yaşananlar bir utanç. Biz yılda 400-500 milyon dolar ödüyoruz, Çin ise 38-40 milyon dolar ödüyor. Ve görünen o ki bu örgütü kontrol edebiliyorlar. Artık enayi olmak istemiyoruz” dedi.