Ana sayfa Dünya ABD’de ‘hızlı sınır dışı’ uygulamasıyla daha fazla göçmen sınır dışı edilecek

ABD’de ‘hızlı sınır dışı’ uygulamasıyla daha fazla göçmen sınır dışı edilecek

PAYLAŞ

İç Güvenlik Bakanlığının “hızlı sınırdışı” uygulamasını genişleterek sınır dışı prosedürlerini hızlandırma ve daha fazla göçmeni hızla sınır dışı etmeyi tasarladığı ifade edildi. Söz konusu belgelerin İç Güvenlik Bakanı John Kelly tarafından imzalanarak ilgili birimlere gönderildiği ancak henüz uygulamaya başlanması için Beyaz Saray’dan onay alınmadığı ifade edildi.

McClatchy gazetesinin ulaştığı ve İç Güvenlik Bakanı John Kelly tarafından imzalanan iki iç yazışmaya göre, “hızlı sınırdışı” uygulamasına dahil edilecek kayıtsız göçmenlerin artması bekleniyor.

Mevcut düzenlemeye göre sınırdan 100 mile kadar içeride yakalanan ve ülkeye gireli 14 gün ve daha az süre geçen kişiler hızlı bir şekilde gözaltına alınıp yasal süreç beklenmeden sınırdışı ediliyor. Yeni taslağa göre ise 14 günlük sürenin 2 yıla uzatılması ve sınıra uzaklık sınırlamasının da kaldırılması planlanıyor.

Planlanan değişiklikle binlerce yasadışı göçmen “hızlı sınırdışı” uygulaması kapsamına girecek.

Kelly tarafından imzalanan bir diğer belgeye göre de ABD’ye küçük yaşta yalnız başına yasadışı yollarla giren çocukların anne babaları daha sonra ABD’ye geçtiyse o ailelere adli soruşturma açılacak.

Son üç yılda ülkeye kaçak geçen 155 bin çocuğun yakalandığı, bunlardan yüzde 60’ının daha sonra aileleri ile birleştiği bildirildi. Yeni yasal düzenlemelerle ailelere, çocuklarının ABD’ye geçişi için insan kaçakçılarına para verdikleri şüphesiyle haklarında soruşturma açılması planlanıyor.

Daha sonra aileleri ile birleşen bu çocukların sınır dışı edilmeye karşı korunmasının da kaldırılması planlanıyor. Obama yönetimi, çocukların sınır dışı edilmesini engelleyen karar almıştı. (rudaw)