Ana sayfa Yaşam ABD’de yüzde 1’lik kesim, ülkedeki toplam gelirin yüzde 24’ünü alıyor

ABD’de yüzde 1’lik kesim, ülkedeki toplam gelirin yüzde 24’ünü alıyor

PAYLAŞ

ABD Merkez Bankası’nın her üç yılda bir yaptırdığı Tüketici Finansmanı Araştırması’na göre Amerikan ekonomisi, 2008 mali krizinden sonra toparlanmaya başlasa da siyah, Latin kökenli ve üniversite derecesi olmayan bireylerin bu iyileşmeden pay alamadığı gözleniyordu.

Ancak siyahlar, Latin kökenliler ve yüksek öğrenim diploması olmayanların gelir düzeyi, 2013’ten bu yana yükselişe geçti. Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, örneğin siyah ailelerin ortalama net varlık değeri 2013 yılında ortalama 13 bin 600 dolarken bu rakam, 2016’da 16 bin 600 dolara çıktı. Bu müjdeli habere rağmen beyazların elde ettiği kazanımlar, azınlıklara oranla hala çok daha yüksek. Ekonomik gelişmeler tüm gelir düzeyleri üzerinde olumlu etki sağlasa da en zenginler ve en iyi eğitimliler hala avantajı ellerinde tutuyor.

Örneğin Amerikan toplumunun gelir seviyesi olarak ek üstteki yüzde 1’lik kesimi, toplam gelirin yüzde 24’ünü paylaşıyor. Rapor ayrıca son üç yıl içinde maaşlar dışında konut ve hisse senedi değerlerinin de arttığını kaydediyor.