Ana sayfa Dünya ABD’li yetkililer ve basın saldırgan için neden ‘terörist’ ifadesini kullanmıyor?

ABD’li yetkililer ve basın saldırgan için neden ‘terörist’ ifadesini kullanmıyor?

PAYLAŞ

Basın organlarında, Mandalay Bay Oteli’nin 32’nci katında tuttuğu odadan konser izleyen kalabalığın üzerine ateş açtığı açıklanan 64 yaşındaki Paddock’tan “yalnız kurt”, “dede”, “kumarbaz” ve “emekli muhasebeci” ifadeleriyle bahsediliyor. Ancak “terörist” sıfatı kullanılmıyor.

Paddock’un bu saldırıyı neden düzenlediği henüz bilinmiyor. Uluslararası terör örgütleriyle arasında herhangi bir bağ tespit edilemediği ve psikolojik bir rahatsızlığı olduğu yönünde herhangi bir bulgu olmadığı açıklandı.

Sosyal medyada, Müslüman olsaydı saldırının hemen ardından Paddock’u tanımlamak için “terörist” kelimesinin kullanılacağını ve henüz ortaya somut kanıtlar çıkmadan “İslamcı terörle” bağdaştırılacağını söyleyenler çoğunlukta.

Bu duruma tepki gösterenler arasında ünlüler, ekran yüzleri ve akademisyenler de var.

Bu isimlerden biri olan Rap şarkıcısı Russ, “Eğer bu adam Müslüman olsaydı hemen terörist yaftası yapıştırırdık” diye yazdı.

Eyalet ve federal düzenlemeler ne diyor?

Nevada eyalet yasalarında, “terör eylemi,” “Genel nüfus üzerinde büyük fiziki zarar vermek ya da öldürmek amacıyla şiddet kullanılmasını içeren her türlü eylem” olarak tanımlanıyor.

ABD’de federal düzeyde ise belli bir faaliyetin “iç terör eylemi” olarak nitelendirilmesi için üç kriteri karşılaması gerekiyor:

-Federal ya da eyalet yasalarını ihlal edecek şekilde insan hayatını tehlikeye atmak,
-Sivilleri ya da devleti korkutma veya baskı altına alma amacını taşımak
-ABD sınırları içerisinde vuku bulmak

Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) göre de, bu tarz eylemlerin “devleti, sivil nüfusu veya bunların herhangi bir kesimini siyasi ya da sosyal amaçlar doğrultusunda sindirme veya baskı altında tutma” niyetini taşıması gerekiyor.

Bu tanım içerisinde yer alan ve niyeti tanımlayan unsur kilit önem taşıyor. Şiddet olayının faili yalnızca kalabalık bir gruba zarar vermek mi istiyor, yoksa devleti etki altına almak amacıyla veya belli bir ideolojinin amaçlarına uygun olarak mı hareket ediyor? (BBC)