Ana sayfa Dünya ‘ABD’nin en büyük başkanları’ listesi yayınlandı

‘ABD’nin en büyük başkanları’ listesi yayınlandı

PAYLAŞ

Sıralamada birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri’nin 16.Başkanı Abraham Lincoln yer aldı. George Washington ikinci, Franklin D. Roosevelt ise üçüncü oldu. ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama 12. sırada, George W. Bush ise 33. sırada yer aldı. Mevcut Başkan Donald Trump’ın karnesi ise görevi bırakmasının ardından yayınlanacak çalışmalarda değerlendirilecek.

Amerikan C-Span kanalı siyasetçiler, tarihçiler ve diğer ilgili uzmanlar tarafından hazırlanan ‘ABD’nin en büyük başkanları’ listesini yayınladı. 44 eksi ABD başkanı 10 farklı kategoride değerlendirmeye tabi tutuldu. Amerikan liderlerinin reyting oranlarının hazırlanmasında 90’dan fazla tarihçi ve uzmanın yanı sıra çok sayıda düşünce kuruluşundan uzman katıldı.

ABD’nin Trump’tan önceki Başkanı Barack Obama genel listede ülkenin en büyük 12’inci başkanı oldu. Ancak Obama ekonomik düzenlemeler alanında yaptıklarıyla 8’inci sırada yer aldı. Öte yandan, ABD kongresiyle olan kötü ilişkileri nedeniyle Obama, bu alanda 43 kişilik listeye 39’uncu sıradan girebildi.

Genel listede 33’üncü sırada yer alan George W. Bush’un dış politikadaki karnesi de kötü. Bush bu alanda 41’inci sırada kaldı.